Pracujesz w poniedziałek? Wolne nie przepadnie!

Prawnik: nawet za kilka godzin pracy 12 listopada lekarzowi należy się cały wolny dzień

Poniedziałek 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy, ale nie dla wszystkich lekarzy. Nie oznacza to jednak, że dodatkowy wolny dzień przepadnie. Po pierwsze, ustawa nie wymaga, aby w tym dniu pracowała podstawowa opieka zdrowotna. Po drugie, lekarze, którzy muszą być obecni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (szpitalach lub placówkach udzielających świadczeń ambulatoryjnych finansowanych ze środków publicznych), będą mogli odebrać dodatkowy dzień wolny. Potwierdza to radca prawny Michał Kozik w opinii przekazanej Naczelnej Izbie Lekarskiej. Jak podkreśla, ustawa nie doprecyzowuje, o jakie konkretnie podmioty chodzi, należy więc przyjąć, że dotyczy to placówek, które mają kontrakt z NFZ i na 12 listopada mają uprzednio zaplanowane wizyty pacjentów.
Z tego wynika, że lekarze, którzy w najbliższy poniedziałek przyjdą do pracy, powinni mieć dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie. Obowiązuje to również tych, którzy w tym dniu przyjdą do pracy na mniejszą niż zwykle liczbę godzin, np. gdy przychodnia wyznaczy 3 godziny pracy. „Za te 3 godziny lekarz nabędzie prawo do całego dnia wolnego udzielonego do końca okresu rozliczeniowego” – wyjaśnia Michał Kozik.
Jeśli wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie będzie możliwe, dopiero wówczas pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem wynoszącym 100 proc. za każdą godzinę pracy. W razie gdyby pracodawca udzielił jednak dnia wolnego, pracownik będzie miał prawo jedynie do normalnego wynagrodzenia jak za pracę w dzień powszedni.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować