Antyszczepionkowcy zaatakowali prezesa warszawskiej izby

15 lutego 2019

Facebook zlikwiduje konta ruchów antyszczepionkowych?

Po wypowiedzi Łukasza Jankowskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dla podyplomie.pl na temat pomysłu obowiązkowych szczepień lekarzy ostro zaatakowały go ruchy antyszczepionkowe. Na FB pojawił się właśnie wpis zarzucający izbie hipokryzję w sprawie szczepień.

Jak napisaliśmy w przywołanym tekście, pomysł, by przepisy obligujące lekarzy do szczepień były wprowadzone w trybie przyspieszonym, przedstawił Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Jednak izby nie są za przymusem. – Wolimy edukować i zachęcać lekarzy, aby dawali dobry przykład i w ten sposób wpływali na postawę pacjentów. Sądzimy, że to na pracodawcy powinien spoczywać obowiązek zapewnienia lekarzom szczepień. Pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy, a stopień zaszczepienia wpływa na bezpieczeństwo – tłumaczył prezes Jankowski.

Stanowisko to natychmiast podchwyciły ruchy antyszczepionkowe, sugerując, że lekarze nie chcą się szczepić. – To manipulacja, ponieważ nie jesteśmy przeciwko szczepieniom. Problemem jest tylko ich finansowanie – mówi lek. Maria Kłosińska, przedstawicielka OIL w Warszawie.

Nie pierwszy raz Łukasz Jankowski stał się obiektem ataku ze strony przeciwników szczepień. W październiku ubiegłego roku hakerzy zaatakowali serwery izby, a w sieci pojawiły się memy z wizerunkami Łukasza Jankowskiego, a także Andrzeja Matyi oraz Jarosława Pinkasa, którzy ostro walczyli z tzw. ustawą antyszczepionkową zakładającą dobrowolność szczepień.

Przypomnijmy, że to właśnie warszawska izba podjęła ostrą walkę z ruchami antyszczepionkowymi. W lipcu zapraszała do punktu informacji na temat szczepień uczestników pikiety antyszczepionkowców pod siedzibą izby oplakatowaną hasłami #KochamWięcSzczepię i #ZaraźSięRozsądkiem. W październiku dla członków izby zorganizowała szczepienia przeciwko grypie, z których skorzystało 500 osób. Refunduje też szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci lekarzy. W grudniu zorganizowała otwarty wykład dla osób zainteresowanych tematyką szczepień.

Być może wkrótce działalność ruchów w mediach społecznościowych zostanie ukrócona. Jak kilka dni temu doniosła „Gazeta Wyborcza” za „The Guardian”, pojawia się coraz więcej głosów o konieczności blokowania treści antyszczepionkowych jako szkodliwych. Facebook poważnie rozważa taką możliwość.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować