Od kwietnia tomografia i rezonans bez limitów

Konsultant krajowy pozytywnie o zmianach.

– Zniesienie limitów na badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach – ocenia prof. dr hab. med. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
W rozmowie z podyplomie.pl konsultant zaznacza, że zmiana będzie wymagała ulepszeń organizacyjnych, dlatego poprawa nie odbędzie się z dnia na dzień. – Ale jest to krok w dobrym kierunku – mówi prof. Walecki w rozmowie z nami.
W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitów już od kwietnia.
Jak wyjaśnił, zmiana jest wprowadzana „w związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności”. Obiecał, że spowoduje zmniejszenie kolejek.
Radiolodzy domagali się tego od wielu lat. Obecnie wielomiesięczne kolejki są istotną barierą w postawieniu szybkiej diagnozy.
Szczegóły przedsięwzięcia nie są znane. Nie wiadomo, ile dodatkowe badania będą kosztowały ani czy NFZ zarezerwował pieniądze na ten cel. To, czy pacjenci i lekarze odczują realną poprawę, zależeć będzie także od tego, czy pracownie będzie stać na zatrudnienie dodatkowych specjalistów.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować