Zdali PES, a gdzie dyplomy?

Świeżo upieczeni specjaliści tracą cierpliwość.

Lekarze po egzaminie specjalizacyjnym nie mogą odebrać dyplomu i rozpocząć lepiej płatnej pracy. Winny brak rozporządzenia – donosi „Rzeczpospolita”.
Gazeta cytuje lekarkę, która poskarżyła się na forum Porozumienia Rezydentów OZZL: „Mam zakończoną rezydenturę, zdany egzamin europejski, wszystko zaakceptowane, ale Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) nie może mi wystawić dyplomu, bo czeka na nowe rozporządzenie specjalizacyjne. Słyszę, że za tydzień...”.
Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita”, taka sytuacja może dotyczyć nawet kilkuset lekarzy, którzy zdali egzamin specjalizacyjny.
Na wystawienie dyplomu specjalisty ustawa daje dyrektorowi CEM 30 dni od dnia otrzymania kompletnej dokumentacji egzaminacyjnej od Państwowej Komisji Egzaminacyjnej (PES). Do tego momentu nie jest znana data jego wystawienia ani numer dyplomu.
Jak się okazuje, CEM nie może wydać dyplomów, bo brakuje rozporządzenia, które utkwiło na etapie konsultacji publicznych.
Resort opóźnienie tłumaczy koniecznością przeanalizowania licznych uwag zgłoszonych do projektu i zapowiada, że wkrótce rozporządzenie będzie podpisane.
Lekarzom jednak kończy się cierpliwość. Narzekają, że choć są już specjalistami, nie mogą tego poświadczyć stosownym dokumentem. Mogą z tego powodu tracić część dochodów. Dyplom jest im także potrzebny, jeśli starają się o wpis do rejestru specjalistów w konkretnym kraju UE.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować