Dyżur na SOR-ze nie dla lekarza pierwszego roku specjalizacji

Po tragicznych przypadkach na SOR-ach trwa porządkowanie przepisów.

Lekarz w trakcie specjalizacji samodzielny dyżur na SOR-ze będzie mógł odbyć dopiero po roku szkolenia. Takie regulacje dotyczące stażu podyplomowego i szkolenia specjalizacyjnego znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przygotowanym przez zespół utworzony przy Ministerstwie Zdrowia.

W ocenie autorów projektu zmiany będą korzystne dla lekarzy, którzy zanim trafią na SOR, zdobędą doświadczenie na innych oddziałach. Zachęci to też szpitale do szkolenia kadr. Obecnie zdarza się, że lekarz rezydent już na początku specjalizacji jest zmuszony do samodzielnego dyżurowania na oddziale intensywnej opieki, np. kardiologicznej.

Środowisko lekarskie od dawna alarmuje o tym, że na SOR-ach nie dzieje się dobrze. W kwietniu, po głośnych przypadkach śmierci i dramatów chorych na SOR-ach, doszło do spotkania przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z ministrem zdrowia. Związkowcy poinformowali ministra, że w wielu szpitalach łamane są przepisy i zasady zdrowego rozsądku narażające chorych i lekarzy na niebezpieczeństwo. Zdarza się, że lekarze dyżurują na SOR-ze dwa albo trzy dni z rzędu bądź biorą po kilkanaście dyżurów w miesiącu. Często jest to jedyny sposób, aby SOR mógł w ogóle funkcjonować, ponieważ chętnych do pracy w takich warunkach brak.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ma wprowadzić zmiany, które ucywilizują warunki pracy. Jest już gotowy i – jak zapowiedział minister zdrowia – ma trafić do konsultacji publicznych.

INK

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

barnaba

27.05.2019 19:00

Ludzie, to ma być żart? Chcecie postawić rezydenta w 13 miesiącu pracy jako głównego lekarza SOR? To jeszcze szpital czy już umieralnia?
Jedyne, co osiągniecie, to kolejnych kilku lekarzy skazanych w sądzie, ze złamanym życiem i karierą.

0