Gotowi do wypowiadania klauzuli opt-out?

Związki zawodowe mobilizują lekarzy.

– Musimy organizować nowy protest tylko po to, żeby już podpisana umowa była poprawnie realizowana. Nie zatrzymamy się na ostatniej prostej – informuje na swoim profilu społecznościowym Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. I zapowiada, że sprzeciw lekarzy nie ograniczy się do ogólnopolskiej manifestacji 1 czerwca, która przejdzie spod gmachu Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej pod Sejm.
Lekarze nie zgadzają się ze sposobem obliczania wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Jak tłumaczy Jan Czarnecki, Ministerstwo Zdrowia chce skorzystać z wartości PKB sprzed dwóch lat, a nie (jak inne resorty) szacunku na bieżący rok. W efekcie nakłady będą o 10 mld zł mniejsze.
Oliwy do ognia dodały wyniki poniedziałkowego spotkania zespołu trójstronnego ds. zdrowia, gdzie lekarze usłyszeli, że resort z nawiązką wywiązuje się z zapisów porozumienia. 
– Minister zdrowia twierdzi, że zdrowie Polaków to priorytet rządu. Mimo tej deklaracji pacjenci nadal umierają w kolejkach, a choroby nie zaczekają pięć lat na zwiększenie finansowania. Dlatego działamy teraz – informuje Porozumienie Rezydentów OZZL i zachęca do udziału w manifestacji 1 czerwca.
Rezydentów popierają samorządy lekarskie, które apelują do swoich członków, aby dołączyli do akcji protestu i pomagają w organizacji transportu do Warszawy. OIL w Łodzi wezwała lekarzy do ponownego wypowiadania klauzuli opt-out.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować