Wolnoamerykanka na rynku niepublicznych badań radiologicznych

10 października 2019

Konsultant krajowy zapowiada wprowadzenie standardów

– Standardy organizacyjne w dziedzinie radiologii – diagnostyki obrazowej, dotyczące między innymi tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, są na ukończeniu i wkrótce będą opublikowane – poinformował podyplomie.pl prof. dr hab. med. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej CMKP CSK MSW w Warszawie.
Niebezpieczny trend opisała „Rzeczpospolita”: po likwidacji przez NFZ limitów na badania obrazowe zaroiło się od firm zewnętrznych, które oferują szpitalom wykonanie i opis badań rezonansu magnetycznego (RM) i tomografii komputerowej (TK), niezbędnych m.in. w diagnostyce nowotworów. Szpitalne pracownie nie nadążają z obsługą pacjentów. Zaczęto więc zlecać badania na zewnątrz firmom niepublicznym wyspecjalizowanym w badaniach obrazowych i radioterapii, które onkolodzy nazywają kateringowymi.
Lekarze alarmują, że opisy badań z takich firm są często niekompletne i nie obejmują wszystkich struktur, szczególnie w rezonansie magnetycznym. Onkolog nie może więc wyciągnąć wniosków co do sposobu leczenia i nierzadko zleca powtórzenie badania.
– Znane mi są sytuacje, kiedy niektóre szpitale zlecały prywatnym podmiotom wykonanie badań. Opisy przychodziły z nawet miesięcznym opóźnieniem, a same badania były prowadzone niezgodnie z metodyką wymaganą w przypadku chorych onkologicznych – mówi prof. Walecki.
Konsultant zgadza się z onkologami, że badania dotyczące diagnostyki w onkologii powinny być nadzorowane, aby wykonywane były metodycznie, a opisy były zgodne ze standardami. Jego zdaniem nie wszyscy obecni podwykonawcy powinni być do tego dopuszczeni. Profesor podkreśla, że problem standardów jest szerszy, ponieważ dotyczy nie tylko struktury opisów, ale także odpowiednich skierowań, zawierających pełne informacje kliniczne.
Jak poinformował nas prof. Walecki, standardy organizacyjne w radiologii są w tej chwili dopinane przez zespół konsultanta krajowego oraz Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne. Określą one zasady prawidłowo wykonanego opisu, w zależności od typu patologii.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować