E-ewidencja nie zdała egzaminu

Z powodu usterek systemu, ewidencja odpadów medycznych w formie papierowej za 2019 rok będzie możliwa do 30 czerwca.

Od 2020 roku uruchomiona została elektroniczna baza BDO (Baza Danych Odpadowych). To właśnie na niej świadczeniodawcy usług zdrowotnych powinni wpisywać roczne sprawozdania o wytwarzaniu i gospodarowaniu odpadami. Choć system e-zdrowia nabiera tempa, w przypadku elektronicznego rozwiązania dotyczącego sprawozdań o odpadach medycznych tak nie jest. Przypomnijmy, że przekazywane są one co roku marszałkowi danego województwa przez świadczeniodawców usług zdrowotnych. 

Zgodnie z nowymi zapisami do 30 czerwca 2020 roku możliwe jest prowadzenie ewidencji wytwarzania i gospodarowania odpadami za 2019 rok w formie papierowej. 

W przypadku awarii bazy BDO, uniemożliwiającej złożenie sprawozdań w tym terminie, sprawozdanie można złożyć niezwłocznie po ustaniu awarii – nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia ustania awarii.

– Jednak tak samo, jak z całą informatyzacją, tak i w tym obszarze, pojawiają się już poważne problemy dotyczące zarówno nadawanych kodów, jak i ich uzyskania, odświeżenia, a bez tego firmy odmawiają odbioru odpadów. Problemy stwarza także samo funkcjonowanie firm obsługujących świadczeniodawców – podkreślają lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

2020 rok ma być przejściowym w elektronicznej bazie BDO. W przyszłym roku dane do sprawozdania powinny uzupełniać się automatycznie. Mimo że ewidencję papierową można prowadzić maksymalnie do 30 czerwca 2020 roku, i tak dane za 2020 rok trzeba wprowadzić do bazy BDO najpóźniej do 31 lipca 2020 roku.

– W razie zastosowania formy papierowej w okresie przejściowym bądź w czasie awarii należy stosować kartę przekazania odpadów oraz kartę ewidencji odpadów (jeśli podmiot ją prowadzi) zgodnie z obowiązującymi wzorami – podano na stronie PPOZ. 


INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować