Ostry konflikt o lekarzy cudzoziemców

Czy minister mógł nadać prawo wykonywania zawodu lekarzom z Ukrainy i Białorusi?

W piątek (23 stycznia) prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne sprostowanie informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pt. „Pierwsi lekarze spoza UE otrzymali zgodę na wykonywania zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym”.
W komunikacie zamieszczonym na stronie głównej MZ poinformowało o pięciu lekarzach z Białorusi i Ukrainy, którzy otrzymali zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego. Decyzje w tej sprawie wręczył im w czwartek minister zdrowia dr Adam Niedzielski.
Prezes NRL twierdzi, że wymienione osoby nie uzyskały prawa wykonywania zawodu, bo to prawo może przyznać wyłącznie okręgowa rada lekarska, a nie minister zdrowia.
„Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty procedura nabycia prawa wykonywania zawodu przez lekarzy posiadających dyplom uzyskany poza obszarem Unii Europejskiej odbywa się dwuetapowo. Minister Zdrowia jest organem administracyjnym uprawnionym do wydania decyzji o udzieleniu tym osobom zgody na wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty, natomiast prawo wykonywania zawodu lekarze mogą nabyć dopiero wskutek decyzji okręgowej rady lekarskiej” – czytamy w oświadczeniu prezesa NRL.
„Znajdujący się obecnie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zapis wskazujący, że osoby tam wymienione rzekomo uzyskały już prawo wykonywania zawodu wprowadza czytelników w błąd, dlatego zdaniem Prezesa NRL powinien zostać niezwłocznie usunięty lub zmieniony” – wskazuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Biuro Komunikacji MZ poinformowało podyplomie.pl, że pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało jedynie zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego, a nie prawo. W piątek po południu komunikat został uściślony.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

WWys

24.01.2021 06:36

Mam nadzieję, że izba zachowa się jak trzeba... w interesie jej czlonków i pacjentów. Politycy powinni być trzymani z dala od tych decyzji...

0