Uwaga, znowu opóźnienia w dostawach szczepionki

Czwartkowy transport miał trafić do medyków

Punkty szczepień, które spodziewały się planowanej czwartkowej dostawy szczepionek od firmy AstraZeneca, muszą uzbroić się w cierpliwość – dostarczenie 62 tys. szczepionek zostało odwołane.
Powód? Problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej ich partii.
Zdaniem prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego, tego typu sytuacje demolują harmonogram szczepień w kraju. Jak dodaje, być może dostawa dotrze w przyszłym tygodniu.
Na pytanie podyplomie.pl, czy zagrożone są szczepienia medyków, Krzysztof Bielak z RARS wyjaśnił: -  W związku z odwołaniem dzisiejszej dostawy 62 tys. szczepionek AstraZeneca - sytuacji dla nas niedopuszczalnej i skandalicznej, która podważa zaufanie do deklaracji producentów i nie pozwala odpowiedzialnie planować harmonogramu szczepień – informujemy, iż opóźnienie nie powinno być odczuwalne dla osób czekających na szczepienie, a zaplanowane najbliższe dostawy do punktów szczepień zostaną zrealizowane zgodnie z deklaracjami.
Bielak poinformował także, że limity 30 szczepionek na punkt na szczepienie pierwszą dawką obowiązują od momentu rozpoczęcia szczepień populacyjnych i wynikają z deklarowanych dostaw szczepionek do Polski. Na ich podstawie utworzone zostały harmonogramy w e-rejestracji. Obecnie punkty szczepień otrzymują szczepionki zgodnie z limitami - dla osób zapisanych.
Natomiast zgodnie z harmonogramem, w najbliższy poniedziałek, 8 marca, spodziewana jest dostawa szczepionki firmy Pfizer. Wciąż nie ma dokładnej daty dostawy szczepionki Moderny.
Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Wykonano ich dotąd 3 465 576, z czego 1 214 741 drugą dawką.
Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.
Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
Dopuszczony na rynek UE pod koniec stycznia preparat AstraZeneca to szczepionka wektorowa. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować