Lekarze będą przepisywać darmowe leki seniorom 70 plus?

Obecnie przeciętny mężczyzna nie doczeka uprawnień

Pojawiła się inicjatywa, aby po wakacjach darmowe leki mogli przepisywać lekarze nie tylko seniorom 75 plus, ale także 70 plus.
Projekt ustawy w tej sprawie przygotował senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, który poinformował o tym we wtorek na konferencji prasowej.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyjęły połączone trzy senackie komisje (Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Zdrowia).
- Średnia życia mężczyzny w Polsce to 74 lata. To znaczy, że przeciętny mężczyzna nigdy nie będzie miał w Polsce szansy skorzystania z darmowych leków, finansowanych przez państwo, pomijając już to, że lista tych leków jest bardzo skromna i często obejmująca leki o mniejszej efektywności - mówił Kwiatkowski.
Według szefowej senackiej komisji zdrowia Beaty Małeckiej-Libery (KO) system refundacji leków wymaga reformy, natomiast lista leków, które podlegają refundacji - rozszerzenia.
Przypomnijmy, że od 2016 roku dla seniorów 75+ część leków jest darmowa. Bezpłatne leki dla seniorów mogą przepisywać lekarze rodzinni, a od stycznia 2021 r. również specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach. Wykaz obejmuje ponad 2 tys. pozycji. W 2020 roku z programu skorzystało 2,4 mln seniorów.
Uchwalona przez Senat ustawa trafiają do Sejmu, a po czym podlegać będzie dalszej procedurze ustawodawczej.  

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować