Jakie kwoty otrzymają lekarze rodzinni, jeśli ich pacjenci się zaszczepią?

NFZ podał przykładowe stawki

Jakie kwoty otrzymają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej za wyniki szczepień swoich pacjentów? Szczegóły podał Filip Nowak, prezes NFZ, podczas konferencji prasowej w piątek (23 lipca).

Jak wyjaśnił, nagradzane będzie odpowiednie tempo jak i poziom wyszczepienia podopiecznych danej przychodni w wieku powyżej 12 roku życia na koniec roku.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby przede wszystkim skupić się na osobach nie tych najmłodszych, ale w średnim wieku czy starszych. W związku z tym szczególna gratyfikacja będzie dotyczyła wysokiego tempa wyszczepiania osób w wieku powyżej 55 r. życia – powiedział prezes NFZ.

Pytany o konkretne kwoty podał przykład praktyki lekarskiej, która ma pod opieką 2000 pacjentów powyżej 12 roku życia.

- Przy postępie szczepień powyżej 5 proc. w pierwszym okresie, czyli 2,5 miesięcy, w zależności od struktury wiekowej zaszczepionych pacjentów, będzie to między 2,5 a 3 tys. zł, nie licząc dodatku, który wynika z uzyskania odpowiedniego poziomu wyszczepienia – wyjaśnił prezes NFZ.

Dla poradni przewidziano także dodatek związany z poziomem wyszczepienia. Przychodnia z poziomem wyszczepienia 85 proc., która ma pod opieką 2000 pacjentów, może liczyć na koniec roku na nagrodę w wysokości 10 tys. zł – podał Filip Nowak.

Zdaniem prezesa NFZ dodatkowe gratyfikacje skłonią lekarzy do telefonowania do pacjentów i skutecznego zachęcania ich do szczepień.

Niestety z utrzymaniem tempa szczepień jest coraz większy problem. Liczba nowych rejestracji do szczepień każdego tygodnia spada. W tym tygodniu na szczepienia zapisało się tylko 44 tysiące osób.


id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

maky

25.07.2021 17:22

Tytuł wprowadza w błąd. Nie lekarze rodzinni dostaną tylko właściciele POZ.
Oczywiście w treści już błędu nie ma: "Przychodnia z poziomem wyszczepienia 85 proc., która ma pod opieką 2000 pacjentów, może liczyć na koniec roku na nagrodę w wysokości 10 tys. zł "

0