NFZ nałożył na lekarzy rodzinnych nowy obowiązek, przychodnie niegotowe

Porozumienie Zielonogórskie protestuje

Skandal! – tak nowe zarządzenie prezesa NFZ skwitował Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dokument opublikowany przez NFZ określa nowe warunki umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej od 1 października. Jak wynika z treści zarządzenia, a także uzasadnienia, na przychodnie POZ nałożono nowy obowiązek – muszą wyznaczyć koordynatora, którego zadaniem będzie koordynowanie procesu rekrutacji pacjentów do programów profilaktycznych (wysyłanie zaproszeń, kontrola wyników itp.).

To nie wszystkie zmiany. Zarządzenie wprowadza też nowy rodzaj porady – poradę receptową. Fundusz zrezygnował też z premiowania lekarzy POZ za wystawianie e-recept i e-skierowań.

Dodano również zapisy dotyczące rozwiązań w przypadku COVID-19. Jeśli przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie mogła wykonywać świadczeń z powodu COVID-19, świadczenia te mogą zostać udzielone przez innego świadczeniodawcę realizującego umowę z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Wprowadzono też nowe wartości stawek kapitacyjnych, porad i ryczałtów. Dodano do nich wycenę koordynacji opieki – roczna stawka kapitacyjna wyniesie 5,88 zł. 

Dokument wprowadza także wiele innych szczegółowych zmian, np. nowy wzór karty badania profilaktycznego w programie profilaktyki chorób układu krążenia.

– Roczny skutek finansowy wynikający z wprowadzenia opłaty za koordynację opieki w zakresie wprowadzonym niniejszym zarządzeniem jest szacowany na poziomie 156 874 848,48 zł – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia.

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zareagowali oburzeniem. Zwracają uwagę, że zmiany zostały wprowadzone bez konsultacji z lekarzami.

Ale to nie wszystko. NFZ twierdzi, że wprowadzone modyfikacje są zgodne z rekomendacjami Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. 

Według PZ, nic takiego nie ma miejsca. „Nowy standard działania @NFZ_GOV_PL – wydawanie zarządzeń bez konsultacji. Zapis w uzasadnieniu sugerujący, że treść wynika z rekomendacji zespołu ds. POZ powołanego przez min. @a_niedzielski jest nieprawdziwy. Rekomendacja była inna niż wprowadzona do Zarządzenia” – czytamy we wpisie Tomasza Zielińskiego, wiceprezesa PZ.

PZ przypomina, że eksperci zespołu rekomendowali przekazanie zadań związanych z profilaktyką i koordynacją (programów: 40+, chorób układu krążenia oraz badań mammograficznych i cytologii), a także finansowaniem tym świadczeniodawcom, którzy wyrażą na to gotowość.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować