Czy 60 zł składki to za mało? Ile lekarze powinni płacić?

Naczelna Rada Lekarska powołała zespół roboczy ds. analizy wysokości składki członkowskiej

Z uwagi na inflację i wzrosty kosztów – także funkcjonowania izb lekarskich –podczas XV Krajowego Zjazdu Lekarzy pojawił się temat wysokości składki uiszczanej przez członków okręgowych izb lekarskich.

Obecnie lekarze z całej Polski płacą tę samą składkę: 60 zł miesięcznie. Ile powinni płacić po podwyżce? Ustali to specjalny zespół powołany przez NIL.

Na razie Krajowy Zjazd Lekarzy podjął decyzję, o zmniejszeniu odpisu finansowego na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej (do 10 proc.),. Ma to nieco poprawić sytuację finansową okręgowych izb lekarskich.

Nie jest to jednak rozwiązanie wystarczające i kompleksowe - uważa Krajowy Zjazd Lekarzy. I dodaje, że celem powołanego przez NIL zespołu jest wypracowanie propozycji wysokości składki, dającej samorządowi możliwość odpowiedzi na potrzeby lekarzy i pozwalającej nie tylko na administrowanie, ale przede wszystkim na skuteczne działania w ich imieniu.

Zespół przedstawi propozycje Naczelnej Radzie Lekarskiej jeszcze w tym roku.

Komentarze (5)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

Moscati

27.07.2022 22:28

Też zastanawiam się poważnie nad swoim członkostwem w IL. Podejście Izb po wybuchu epidemii, sposób traktowania lekarzy, którzy nie ulegli ogólnie przyjętej narracji w kwestii wirusa był żenujący

0

Marcin

27.07.2022 21:46

Powinna być niższa, a przede wszystkim dobrowolna.

0

Darek

27.07.2022 14:46

Moim zdaniem ważniejsze byłoby powołanie zespołu roboczego ds zasadności dalszego funkcjonowania Izby Lekarskiej.

0

gp

21.07.2022 16:04

Należy wreszcie rozpocząć poważną dyskusję nad członkostwem w Izbach Lekarskich. Powinno ono być DOBROWOLNE, a nie OBLIGATORYJNE. Niestety niska ocena działalności OIL w środowisku lekarskim (vide: frekwencja wyborcza) nie nastraja optymizmem. Wątpię, aby "elita" delegatów śmiała w ogóle rozpocząć dyskusję na ten temat. 80 - 90% lekarzy zrezygnowałoby z członkostwa w OIL. A dotychczasowe "struktury" musiałyby bardzo dużo pracy włożyć w udowodnienie faktu, że samorząd "obligatoryjny" jest komukolwiek potrzebny.

0