Szkalował lekarzy, zajmie się nim prokurator

OIL w Warszawie wydaje walkę hejtowi

Prokuratura po zgłoszeniu sprawy przez Rzecznika Praw Lekarza OIL w Warszawie ściga z urzędu autora postu zniesławiającego lekarzy – poinformowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.
Anonimowy autor, ukryty pod tzw. nickiem, zamieścił post pełen wulgaryzmów, w którym poniża medyków i oskarża ich o nieprawidłowy sposób udzielania świadczeń zdrowotnych.
Lekarze postanowili nie przechodzić nad tym do porządku dziennego i zgłosili sprawę Rzecznikowi Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej OIL w Warszawie.
Ten złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, która wszczęła postępowanie z urzędu.
Jak wyjaśnia OIL, sprawa dotyczy zniesławiania (art. 212 § 2 kk) lekarzy należących do OIL w Warszawie. Według rzecznika lekarze zostali narażeni na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu.
Zgodnie z polskim prawem (art. 212 § 4 kk) zniesławienie ścigane jest z oskarżenia prywatnego. Jednak tym razem prokuratura zdecydowała o podjęciu ścigania z urzędu. Dlaczego? Prokuratura uznała interes społeczny wynikający m.in. z wagi naruszenia dóbr oraz faktu, że sprawca nie został ustalony, a pokrzywdzeni lekarze nie mają realnej możliwości ustalenia jego danych personalnych.
Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie, wyjaśnia, że obecnie to właśnie w internecie pacjenci szukają opinii o lekarzach i zapewnianych przez nich usługach medycznych. Nie wszyscy jednak dzielą się swoją opinią w sposób rzetelny. – Niekiedy, ukrywając się pod wymyśloną nazwą, szkalują dobre imię lekarzy, co może przynieść szkodę nie tylko im, lecz także potencjalnym pacjentom, który zrezygnują z pomocy medycznej. Należy więc docenić fakt, że prokuratura odpowiednio zareagowała na zgłoszenie naszego biura i objęła ściganiem z urzędu autora zniesławiającego wpisu. Anonimowość w internecie nie zwalnia z odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie − wykorzystywana w nieodpowiedzialny sposób, szkodzący innym − powinna być ścigana, tak jak w tym przypadku − wyjaśnia Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie.
Jak podkreśla OIL, działanie Rzecznika Praw Lekarza w tej sprawie jest częścią strategii przeciwdziałania hejtowi skierowanemu w środowisko lekarskie.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować