Lekarka utraciła prawo wykonywania zawodu za współpracę z tzw. receptomatem

Kolejne sprawy w toku

Jedna z lekarek współpracująca z receptomatami ma zawieszone prawo wykonywania zawodu na rok, a drugi lekarz prawo to ma ograniczone do pracy w szpitalu na rok bez możliwości udzielania teleporad – takie decyzje zabezpieczające wydał Okręgowy Sąd Lekarski w Warszawie w związku z ich współpracą z firmami oferującymi usługę wystawienia recepty online.
Lekarka w poniedziałek stanęła przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Warszawie. Wnioskował o to zastępca rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
Lekarka tłumaczyła, że proces wystawienia recepty trwa 1-2 sekundy, a ona pracowała siedem dni w tygodniu, śpiąc po pięć godzin. − Pracowałam po 14 godzin dziennie, w domu miałam nianię, sprzątaczkę, opiekunkę – tłumaczyła w niedawnym wywiadzie w „Gazecie Wyborczej”.
Sąd w poniedziałek, 28 sierpnia, uznał, że lekarze wystawiający recepty za pośrednictwem portali internetowych bez badania naruszają Kodeks Etyki Lekarskiej.
Według gazety, nie kończy to sprawy i wobec lekarki ma dalej ma toczyć się postępowanie sądowe, które może skutkować całkowitym usunięciem jej z zawodu.
Przed sądem stanął też inny lekarz, który wystawiał rekordową liczbę 700-800 recept dziennie.
Po kilka takich spraw prowadzą też trzy inne izby okręgowe: w Lublinie, Katowicach i Poznaniu.

id