Chirurdzy usunęli masywny guz u noworodka zdiagnozowanego prenatalnie

Pacjent miał masywny guz twarzy i szyi

Lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przeprowadzili skomplikowaną operację u trzytygodniowego noworodka, który urodził się z masywnym guzem twarzy i szyi.
Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ, dziecko było już prenatalnie diagnozowane w zielonogórskim szpitalu. – Pacjent był kilkukrotnie konsultowany, w trakcie ciąży wykonano rezonans magnetyczny u płodu, zatem byliśmy przygotowani, że dziecko urodzi się z wadą. Choć w prenatalnym badaniu guz był trzykrotnie mniejszy i wychodził z szyi.
Już na tym etapie zdecydowano, że po urodzeniu guz będzie usunięty. Do pomocy przy operacji poproszono prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka – chirurga onkologa z Gliwic, który specjalizuje się w operacjach rekonstrukcyjnych w obrębie głowy i szyi.
– To był bardzo odpowiedzialny zabieg, ponieważ w miejscu guza przebiegają gałęzie nerwu twarzowego i obawialiśmy się porażenia tego nerwu, co mogłoby rzutować na całe życie pacjenta – dodaje prof. Marcin Polok.
Operacja przebiegła sprawnie, guz został usunięty w całości, usunięto dwa ogniska, które sumarycznie liczyły około 10 centymetrów. Guz był na tyle duży, że przemieszczał krtań, dolną część gardła, tarczycę oraz obie ślinianki. Udało się także uwidocznić i ominąć niezwykle ważne gałęzie nerwu twarzowego. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany, a mały pacjent po pięciu dobach mógł opuścić szpital.
Jak informują lekarze, pacjent ma jedynie minimalną asymetria kącika ust, co może wynikać z obrzęku po zabiegu operacyjnym.
Prof. Marcin Polok podkreśla, że był to nietypowy zabieg i nie każdy ośrodek takie operacje wykonuje. – Mamy nadzieję, że będzie to guz łagodny, czekamy na wynik badania histopatologicznego. Spodziewamy się malformacji naczyniowej typu limfatycznego - mówi.
Kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej podkreśla bardzo dobrą współpracę kilku oddziałów Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Przede wszystkim dziecko zostało prawidłowo zdiagnozowane w okresie prenatalnym na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, nasz oddział przeprowadzał konsultacje i operował, a pacjentem troskliwie opiekowano się na Klinicznym Oddziale Neonatologii – wyjaśnia prof. Polok.

Operację przeprowadzili:
•    Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk
•    Dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ
•    Lek. Paweł Haliński (asystent)
•    Karina Szymura (instrumentariuszka I)
•    Magdalena Suchodolska ( instrumentariuszka II)
•    Lek. Paweł Matecki (anestezjolog)
•    Roksoliana Bybliuk-Harasymiuk (anestezjolog)
•    Natalia Mrowiec (pielęgniarka anestezjologiczna)

id, źródło: szpital.zgora.pl