Operacja w Czeladzi: pierwsze w regionie zastosowanie techniki vNOTES

Technika minimalizująca ryzyko u pacjentki ze zrostami

W Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej (PZZOZ) w Czeladzi przeprowadzono pierwszą w regionie operację usunięcia narządów rodnych techniką vNOTES (Vaginal Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery). Zabieg ten nie tylko minimalizuje ryzyko infekcji, ale również znacząco skraca czas rekonwalescencji pacjentów.
Operacja była szczególnie istotna ze względu na stan zdrowia pacjentki, która jest nosicielką mutacji genu BRCA, znacznie zwiększającej ryzyko wystąpienia nowotworów, w tym raka jajnika. Z powodu obciążenia genetycznego i wcześniejszej historii leczenia onkologicznego, profilaktyczne usunięcie narządów rodnych było pilnie zalecane.
Jak tłumaczył dr n. med. Grzegorz Cwynar, kierownik Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej PZZOZ w Czeladzi, dwa lata temu pacjentka przeszła poważną operację usunięcia raka trzustki, podczas której wykonano trzydziestocentymetrowe cięcie. Tradycyjna operacja laparoskopowa wiązałaby się z dużym ryzykiem powikłań z powodu zrostów powstałych po tamtej operacji.
Z uwagi na wcześniejsze duże cięcie brzuszne pacjentka bardzo chciała uniknąć kolejnej inwazyjnej operacji. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie nowoczesnej, minimalnie inwazyjnej techniki chirurgicznej vNOTES, która umożliwia przeprowadzenie operacji przez naturalne otwory ciała.
– Technika vNOTES pozwoliła nam na wykonanie procedury usunięcia narządów rodnych bez konieczności stosowania nacięć na skórze brzucha – wyjaśniał dr Cwynar. – Narzędzia laparoskopowe zostały wprowadzone przez pochwę przy użyciu specjalnego portu. Dzięki małej inwazyjności vNOTES zmniejsza się ryzyko infekcji, a czas rekonwalescencji jest krótki – dodał.
Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, a pacjentka opuściła szpital już dzień po zabiegu. Technika vNOTES wymaga od lekarza zaawansowanych umiejętności z zakresu chirurgii pochwowej i laparoskopowej. W Polsce pierwszy taki zabieg przeprowadzono pod koniec 2022 roku w Gdańsku, a do tej pory technikę tę stosuje niewiele ośrodków.
Dzięki udanej operacji vNOTES w Czeladzi specjaliści będą mogli zaoferować pacjentom nowoczesne, bezpieczniejsze i mniej inwazyjne opcje leczenia.

id, PAP