Janusz Cieszyński: wizyta w lokalu wyborczym była bezpieczniejsza niż w sklepie

Komisje wyborcze stanęły na wysokości zadania?

Choć w niektórych lokalach można było zauważyć, że nie wszystkie osoby pamiętały o masce, zdezynfekowaniu rąk i zachowaniu odległości, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wybory były bezpieczne.
– Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – oświadczył dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa sanitarnego podczas niedzielnych wyborów prezydenckich.
Wiceszef resortu przypomniał, że środki ochrony osobistej zostały dostarczone przez Ministerstwo Zdrowia.
Jak wyliczał, było to 5 mln par rękawic, setki tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, masek. W tych rejonach, gdzie poziom zapadalności na COVID-19 był najwyższy, dostarczono dodatkowe maski z filtrem, oprócz zwykłych masek medycznych, w które byli wyposażeni pozostali członkowie komisji.
Janusz Cieszyński wskazał, że z informacji resortu wynika, że w obwodowych komisjach wyborczych udało się zapewnić przede wszystkim dostęp do lokali tak, aby nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń.
– Wszystkie komisje wyborcze, według naszej wiedzy, stanęły na wysokości zadania i doprowadziły do tego, że ta przestrzeń była i wszystko było bezpieczne, i tak naprawdę wizyta w lokalu wyborczym była znacznie bardziej zabezpieczona niż wizyta w sklepie czy w innym budynku użyteczności publicznej – ocenił Janusz Cieszyński.
Przypomniał, że wciąż obowiązują nakazy, takie jak noszenie maseczek wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odstępu między drugą osobą. Zachęcił też do systematycznego korzystania ze środków do dezynfekcji w miejscach publicznych.
W niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy musieli pamiętać o środkach ostrożności: zachowaniu dwumetrowego dystansu, obowiązku zakrycia ust i nosa za pomocą odzieży lub jej części, maseczki bądź przyłbicy, skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować