Szpitale już kierują zakażonych do lekarzy rodzinnych, a przepisy wciąż na etapie projektu

Gdzie zniknęły karetki wymazowe?

Lekarze rodzinni zgłoszą uwagi do projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie schematu postępowania z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2. Jak poinformowało na FB Porozumienie Zielonogórskie, zastrzeżenia dotyczą między innymi braku zapisu o możliwości pobierania wymazu u pacjenta w domu.  – Chodzi o możliwość wysłania karetki wymazowej do pacjenta, jeśli nie ma on własnego transportu, albo jego stan nie pozwala na to, aby samodzielnie pojechać do punktu drive thru. Takiej sytuacji nie przewidziano w projekcie. Mamy nadzieję, że to przeoczenie – mówi w rozmowie z podyplomie.pl dr Tomasz Zieliński, wiceprzewodniczący PZ.
Przypomnijmy, że projekt nowego standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek po wcześniejszym spotkaniu z organizacjami reprezentującymi różne grupy lekarzy, w tym specjalistów chorób zakaźnych i lekarzy rodzinnych.
Określono w nim zasady postępowania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy ze szpitali I poziomu zabezpieczenia covidowego z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie lub chorymi na COVID-19. Od tej pory to lekarze rodzinni mają kierować pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na badania i prowadzić opiekę nad lżej chorymi. Termin zgłaszania uwag do rozporządzenia mija we wtorek. Potem wejdzie ono w życie. Sprawa jest pilna, bo już obecnie pacjenci zgłaszają się do lekarzy POZ. Także szpitale odsyłają już pacjentów do lekarzy rodzinnych.
Przypomnijmy, że zgodnie z projektem w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 lekarze POZ będą  zobowiązani do oceny stanu zdrowia pacjenta - poprzez badanie fizykalne lub w formie teleporady, zlecać będą wykonanie testu RT-PCR, kierować do izolacji w warunkach domowych bądź do szpitala.
Pacjent, którego skierowano na badania, a który jest w stanie samodzielnie się przemieszczać, otrzymuje informację o mobilnych punktach pobrań drive-thru, a także o konieczności udania się własnym transportem, a nie transportem publicznym.
Lekarz POZ lub też lekarz ze szpitala I poziomu zabezpieczenia, powinien osobiście lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych przekazać pacjentowi informację o wyniku.
Pacjent, którego skierowano do odbycia izolacji w warunkach domowych powinien uzyskać od lekarza POZ poradę lub teleporadę nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania izolacji. Lekarz powinien dokonać oceny stanu zdrowia pacjenta, a w razie utrzymujących się objawów, poinformować pacjenta, że izolacja nie zakończy się po 13 dniach, lecz będzie przedłużona.
Zakończenie izolacji w warunkach domowych następuje po udzieleniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej porady, podczas której lekarz stwierdza, że pacjent nie wymaga przedłużenia okresu izolacji.
Pacjent, który nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać, powinien mieć zlecony transport sanitarny odpowiednio do miejsca izolacji albo izolacji w warunkach domowych albo szpitala.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować