Czy zaszczepiony medyk otrzyma zaświadczenie?

Jakie korzyści, oprócz medycznych, da status osoby zaszczepionej

Osoby, które zaszczepią się przeciwko SARS-CoV-2 otrzymają zaświadczenie o jego odbyciu. Na prośbę pacjenta przekazywany będzie przez punkt szczepień wydruk potwierdzający szczepienie, zarówno po pierwszej, jak i po drugiej dawce – poinformowała podyplomie.pl Justyna Maletka z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Przedstawicielka resortu wyjaśniła, że w lutym udostępniona zostanie usługa po stronie systemu e-zdrowie (P1), za pośrednictwem której możliwe będzie przekazanie informacji potwierdzającej zaszczepienie w postaci kodu QR w aplikacji mobilnej mojeIKP oraz mObywatel. Po odczytaniu dedykowaną aplikacją (skanującą dane z wydruku lub z kodu QR) osoba weryfikująca będzie mogła potwierdzić status szczepienia.
Przypomnijmy, że szczepionka przeciw COVID-19 dotrze do Polski 26 grudnia, a już następnego dnia mają się rozpocząć szczepienia personelu medycznego w 72 szpitalach węzłowych. Do 28 grudnia trwa zbieranie deklaracji osób chętnych, aby się zaszczepić w tzw. etapie „0”. Do tego właśnie etapu zostali zakwalifikowani pracownicy ochrony zdrowia. Osoba, która podda się szczepieniu, otrzyma tzw. Status Osoby Zaszczepionej. Będzie mogła skorzystać z benefitów niemedycznych takich jak: zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia, zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19, nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować