Dlaczego lekarze nie mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 na każdym etapie?

NIL protestuje przeciwko odsyłaniu lekarzy na koniec kolejki

Co ze szczepieniami lekarzy, którzy nie skorzystają z możliwości zaszczepienia się w terminie „0”? Ministerstwo Zdrowia poinformowało podyplomie.pl, że będą oni mogli się zaszczepić na zasadach ogólnych.
Takie rozwiązanie zaniepokoiło lekarzy. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zaapelował do ministra zdrowia o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia na każdym etapie realizacji programu.
Jak wyjaśnia, część lekarzy nie może obecnie poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 z uwagi na występujące przeciwwskazania do podania szczepionki, na przykład ciąża czy karmienie piersią. – Lekarze ci chcieliby poddać się szczepieniu natychmiast po ustaniu tych okoliczności. Jednak otrzymują informację, że w przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia w ramach etapu „0” będą mogli się zaszczepić dopiero w ramach etapu „3”. Jeśli przed szczepieniem wrócą do pracy zawodowej w warunkach zagrożenia epidemicznego, nie będą odpowiednio chronieni – zauważa prof. Matyja.
W opinii prezesa NRL pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni mieć możliwość zaszczepienia się na każdym etapie programu. Zwłaszcza ci, którzy nie mogli zaszczepić się w ramach etapu „0” z uwagi na występujące w okresie jego realizacji przeciwwskazania.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

dziwny protest NIL ?

12.01.2021 02:40

przecież do szczepień kwalifikują ośrodki zdrowia czyli ,,nasi koledzy,, .Nie wyobrażam sobie ,że w maju jakiś lekarz lub pielęgniarka zadzwoni z prośbą o szczepienie , powie ,że jest z ochrony zdrowia a ktoś ze szpitala węzłowego powie termin ,, na październik ,, . Przecież codziennie ktoś choruje na covid , inne poważne choroby , ulegnie wypadkowi , ma inne sprawy , zapomni i nie zgłasza się na szczepienia . W te ,,dziury,, można wezwać medyka . Co ma do tego MZ ? Nie widziałam żadnych wytycznych aby medycy byli wpisywani na końcu kolejki. Tylko proponuje nie dzwonić do Warszawskiego UM tam medycy rzeczywiście byli pominięci -ale to juz nie wina MZ tylko,,naszych kolegów lekarzy ,,

0