Zaszczepiłeś się i masz odczyny? Będą rekompensaty

Maksymalne kwoty wypłat już znane

Jeśli po szczepieniu przeciwko COVID-19 wystąpi wstrząs anafilaktyczny lub konieczny będzie co najmniej dwutygodniowy pobyt w szpitalu z powodu powikłań, wypłacane będą rekompensaty – informuje dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.
Gazeta podaje też więcej informacji na temat Funduszu Kompensacyjnego, który ma zapewnić szybkie wypłaty w razie odczynów poszczepiennych. Maksymalna rekompensata
ma wynieść 100 tys. zł.
Specjalna komisja, prawdopodobnie powoływana przez resort zdrowia, będzie oceniać, czy faktycznie doszło do powikłań w związku z podaniem wakcyny przeciw COVID-19. Znajdą się w niej lekarze, ale też prawnicy – informuje gazeta.
Projekt ustawy w tej sprawie resort zdrowia ma przedstawić dzisiaj.
W tym roku pieniądze mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi szczepień na COVID-19. W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Na razie wypłaty mają być finansowane przez skarb państwa.
Powołanie Funduszu Kompensacyjnego przewiduje Narodowy Program Szczepień. Z ustaleń „DGP” wynika, że projekt wywołuje kontrowersje. Niektórzy obawiają się, że przeciwnicy szczepień wykorzystają utworzenie Funduszu Kompensacyjnego jako dowód na to, że preparaty są niebezpieczne.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować