Od nowego roku wyższa płaca minimalna

Co to oznacza dla ochrony zdrowia?

Od stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 3010 zł brutto. To o 210 zł więcej niż obecnie – wynika z przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu rozporządzenia. Konsekwencje odczuje ochrona zdrowia, gdzie szereg pracowników niemedycznych otrzymuje najniższe dopuszczalne wynagrodzenie. Ponadto wzrosną ceny usług firm zewnętrznych, które odpowiadają np. za pranie, sprzątanie, dostarczanie posiłków, transport – one także często zatrudniają za płace minimalne.
W 2021 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2800 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa to 18,3 zł brutto.
We wtorek rząd zdecydował o podniesieniu najniższego minimalnego wynagrodzenia do poziomu 3100 zł brutto. Od 1 stycznia 2022 roku minimalne zarobki wzrosną o 210 zł (7,5 proc.). Jednocześnie przyjęto, że minimalna stawka godzinowa za pracę wzrośnie do 19,70 zł brutto.
Zmiana będzie dotyczyła 2,2 mln Polaków – tylu zatrudnionych pracuje za najniższą dopuszczalną stawkę w Polsce.
Wzrost płacy minimalnej będzie musiał wpłynąć także na wzrost płac minimalnych dla pracowników medycznych. Zarobki w szpitalach i przychodniach będą musiały odzwierciedlać różny poziom wykształcenia, kompetencji i odpowiedzialności zatrudnionych osób. Jeśli więc pensje personelu pomocniczego pójdą w górę, pracownicy medyczni także będą musieli zarabiać więcej. Oznacza to większą presję na podwyżki w ochronie zdrowia.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować