Drożeje wszystko prócz stawki kapitacyjnej w POZ

Lekarze domagają się korekty kontraktów

Szalejąca inflacja i drożyzna skłoniły Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, by upomnieć się o podwyższenie stawki kapitacyjnej za opiekę w podstawowej opiece zdrowotnej.
− Zarząd Główny KLRwP zwraca się do ministra zdrowia oraz do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie stawki kapitacyjnej na funkcjonowanie praktyk/podmiotów Podstawowej Opieki Zdrowotnej − czytamy w liście Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Lekarze zwracają uwagę na rosnące koszty zatrudnienia oraz drastyczny wzrost kosztów prowadzenia praktyk.
− Wniosek ten podyktowany jest wzrostem kosztów prowadzenia praktyk, wynikającym z inflacji, podwyżek opłat wprowadzonych przez laboratoria za badania diagnostyczne, zwiększonych kwot opłat za czynsze, większych kosztów osobowych personelu medycznego i pomocniczego, gwałtownie rosnących kosztów związanych z ogrzewaniem praktyk, energią elektryczną, zakupem oraz eksploatacją sprzętu, a także utrzymaniem czystości – podkreśla KLRwP.
O ile powinna wzrosnąć stawka kapitacyjna? Konkretnej kwoty lekarze nie wymieniają.
Z danych GUS wynika, że inflacja w ubiegłym roku wzrosła o 7,8 proc. i jest najwyższa od 21 lat. Paliwa w stosunku do cen sprzed roku podrożały o 36,6 proc., energia o 13,6 proc., a żywność o 6,3 proc.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować