Inspekcja sanitarna bierze tatuaże pod lupę

Ostrzeżenie przed zabiegami z użyciem niebezpiecznych dla zdrowia tuszów

Lekarze coraz częściej spotykają się z pytaniami pacjentów, czy ozdobienie skóry tatuażem jest bezpieczne.
Warto odesłać ich do ostrzeżenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Komunikat pojawił się po doniesieniach o niebezpiecznych tuszach do tatuaży lub makijażu permanentnego.
GIS informuje, że w mieszaninach używanych do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego znajdują się nie tylko barwniki, ale też składniki pomocnicze: substancje konserwujące, rozpuszczalniki, regulatory pH itp.
Przy wykonywaniu tego typu zabiegów uszkadzana jest bariera skórna. W zależności od rodzaju wykonanego zabiegu, użytej techniki, tusze mogą zostać wprowadzone do skóry właściwej, błoń śluzowych, a nawet do wnętrza gałki ocznej.
Inspektorat ostrzega, że niezależnie od techniki w wyniku zabiegu rozpuszczalne składniki mieszaniny mogą przedostawać się do krwi i wywołać skutki ogólnoustrojowe. Przebieg procesu metabolizmu barwników w skórze może prowadzić do uwolnienia się w organizmie niebezpiecznych związków z powodu narażenia na promieniowanie słoneczne i laserowe.
GIS podaje jakie informacje powinny zawierać mieszaniny do wykonywania tatuaży i makijażu permanentnego. Przede wszystkim na potrzeby tatuowania należy stosować wyłącznie mieszaniny opatrzone informacją: „mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”. Brak tego zwrotu oznacza, że tusz nie może być użyty do tatuowania.
Do tego etykieta mieszaniny powinna zawierać:
1.    Numer partii,
2.    Wykaz składników,
3.    O ile wynika to ze składu produktu informacje o:
•    zawartości regulatorów pH,
•    obecności związków niklu i chromu (VI) (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 % dla chromu 0,00005 %) oraz ostrzeżenie „Może powodować reakcje alergiczne”.
•    Instrukcji bezpieczeństwa na potrzeby używania.
- Podkreślamy, że przed użyciem mieszaniny do tatuowania osoba wykorzystująca taką mieszaninę jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania - czytamy w komunikacie GIS.
Jakie środki ostrożności zaleca GIS? - Jeśli masz zamiar poddać się zabiegowi wykonania tatuażu lub makijażu permanentnego – upewnij się, że stosowany preparat jest przeznaczony do tego celu – informuje GIS.
Przypadki wykorzystywania tuszów niezgodnych z wymaganiami należy zgłaszać do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować