Koniec kryzysu w psychiatrii?

Przybędzie osiem centrów zdrowia psychicznego

Mamy w psychiatrii kryzys, ale zaczynamy z niego powoli wychodzić – ogłosił w rozmowie z „Polską” pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dr Marek Balicki.
Choć kryzys trwa, szczególnie w psychiatrii dziecięcej, powołany pięć miesięcy temu pełnomocnik ministra zdrowia zapewniał o pozytywnych przemianach. – Od roku zmieniamy rzeczywistość. Zaczęliśmy od pilotażu nowej formy opieki, której nazwa brzmi „centrum zdrowia psychicznego”. Zmiana polega na odchodzeniu od modelu opierającego się głównie na hospitalizacji osób z zaburzeniami psychicznymi na rzecz pomocy i wsparcia w miejscu zamieszkania – wyjaśnił.
Jak mówił Marek Balicki, poważny kryzys jest skutkiem wieloletniego fatalnego – jego zdaniem – finansowania psychiatrii.
Wyjaśnił, że w Polsce na psychiatrię przeznacza się 3,5 proc. z NFZ – przy ponad 10 proc. w Szwajcarii lub w Niemczech. Tymczasem – tłumaczył – próg zapewniający „jako takie” funkcjonowanie systemu to 5-6 proc. budżetu. W jego ocenie potrzeba dwa razy więcej pieniędzy na psychiatrię niż mamy obecnie, by mogła ona jako tako funkcjonować.
Marek Balicki przypomniał, że półtora roku temu rozpoczął się w Polsce pilotaż, do którego przystąpiło 27 centrów zdrowia psychicznego. – Łącznie obejmują one 3 mln dorosłych mieszkańców, czyli 10 proc. populacji. Od stycznia będzie więcej centrów i 4,5 mln osób objętych taką opieką – dodał.
Jak się dowiedziało podyplomie.pl, pilotaż zostanie rozszerzony o osiem nowych centrów zdrowia psychicznego. Utworzą je m.in. Specjalistyczny Szpital im. doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, Szpital Kliniczny im. doktora Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować