GIS ostrzega przed etazenem - nowym, toksycznym narkotykiem

Są trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne

Po raz pierwszy w Polsce pojawił się nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk z grupy opioidów – pod nazwą etazen. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny był on oferowany jako dopalacz na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.
Osoba po użyciu opioidów ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca, stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice, bradykardię, niskie ciśnienie tętnicze, ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.
Jak wyjaśnia GIS, takiej osobie należy udrożnić drogi oddechowe i ułożyć ją w pozycji bezpiecznej, wezwać pomoc Ratownictwa Medycznego (tel. 112), zabezpieczyć funkcję oddechową, ratownik powinien bezzwłocznie podać specyficzną odtrutkę (nalokson) i przetransportować do najbliższego szpitala.
GIS informuje też, że dopalacze sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować