Organizatorzy manifestacji wzywają do jedności

Które organizacje wezmą udział w proteście 8 sierpnia

Nie chcemy, aby sobotnia manifestacja była protestem wyłącznie lekarzy. Wzywamy środowisko medyczne do jedności i wspólnej walki o poprawę sytuacji w ochronie zdrowia – mówi przed zaplanowaną na 8 sierpnia manifestacją Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów, jeden z organizatorów.
Do tej pory swój udział w wydarzeniu wyraziło za pośrednictwem FB 1500 osób, natomiast 10 tys. jest nim zainteresowanych. Protest organizuje Porozumienie Chirurgów Skalpel, Porozumienie Rezydentów,  a także Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe i Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.. Poparcia udzieliła Naczelna Rada Lekarska,
– Katalizatorem decyzji o proteście były ostatnie oburzające zmiany w Kodeksie karnym wprowadzające karę więzienia za błąd medyczny. Ale chodzi nam nie tylko o doprowadzenie do zmiany fatalnego przepisu. Od lat zmagamy się z niedofinansowaniem i pomijaniem naszych problemów. Mamy szczęście, że w Polsce nie było wielkiego wybuchu epidemii koronawirusa, bo to ujawniłoby słabości, ochrona zdrowia mogłaby nie podołać – mówi Piotr Pisula.
Postulaty demonstrantów to:
– przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do minimum 6,8% PKB (liczonego wg prognozy na dany rok)
– rozwiązanie upokarzających dla pacjentów problemów kolejek i braku dostępności świadczeń
– natychmiastowe zajęcie się przez polityków kryzysem w ochronie zdrowia, który szczególnie uwidocznił się podczas epidemii
– realne działania, prowadzące do zmiany oburzających i niesprawiedliwych przepisów zawartych w „tarczy antykryzysowej 4.0”, zrównujących medyków niosących pomoc z przestępcami.
Manifestacja rozpocznie się w najbliższą sobotę o godzinie 12. Tak jak w poprzednich latach, rozpocznie się pod gmachem MZ i Nowym Światem dotrze pod Sejm.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować