Medycy opowiedzą o doświadczanej przemocy

Zamiast szacunku straszenie, hejt i pisanie skarg

– Sytuacja, która mnie spotkała i utkwiła głęboko w mojej pamięci: pacjent po prostu opluł mnie. Jesteśmy bardzo często wyzywani, traktowani bez szacunku, mimo że jesteśmy bardzo przyjaźnie nastawione do pacjenta – tak zaczyna się opowieść Beaty Kozieł, technika elektroradiologii, którą można wysłuchać na filmie opublikowanym na FB przez Śląską Izbę Lekarką w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny.
Każdego dnia w mediach społecznościowych izba oraz uczelnia będą zamieszczały podobne historie lekarzy i innych przedstawicieli ochrony zdrowia związane z hejtem podczas wykonywania pracy.
Jak wyjaśniają autorzy akcji, zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne – to rzeczywistość, z którą pracownicy mierzą się codziennie. Śląska Izba Lekarska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny chcą o tym mówić głośno i zmniejszyć falę nienawiści.
Akcja #szanujmedyka ma przypomnieć o potrzebie wzajemnego szacunku. – Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presję poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby jak wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent – medyk. Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego: zrozumienia – że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem – podkreśla dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Jednym z elementów akcji, prowadzonej w porozumieniu z samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są plakietki z hasłem „Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie!”. Medycy będą je nosili z nadzieją, że to wołanie przynajmniej niektórych pobudzi do refleksji.
Izba na swojej stronie zamieszcza grafikę do pobrania i samodzielnego wykonania plakietki. Po gotowe plakietki można się zgłaszać do Śląskiej Izby Lekarskiej.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować