Lokalizatory pomogą w opiece nad pacjentami z zanikami pamięci?

Inicjatywa Rzecznika Praw Pacjenta

O lokalizatory dla osób z zanikami pamięci zaapelował do ministra zdrowia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Rzecznik przytacza dane Komendy Głównej Policji: w 2020 r. odnotowano 2036 zaginięć osób po 60. roku życia. Aż 341 osób z tej grupy zmarło. Do zaginięć pacjentów – seniorów i z niepełnosprawnością intelektualną doszło w ostatnich tygodniach m.in. w Nowej Soli, Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim i Gdańsku. To tylko niektóre sytuacje, o których wiemy i możemy podjąć działania.
Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że należy nie tylko wyjaśniać okoliczności zdarzeń, które już miały miejsce, ale również działać prewencyjnie. Dlatego zwrócił się do ministra zdrowia oraz ministra rodziny i polityki społecznej z prośbą o rozważenie możliwości wyposażania seniorów, osób z zanikami pamięci, z niepełnosprawnością intelektualną czy innego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi w elektroniczne lokalizatory, które pomagałyby ustalić miejsce pobytu zaginionej osoby.
Lokalizatory nie zapobiegłyby samemu zaginięciu, jednak w wielu przypadkach mogłyby uratować życie. Rozpowszechnienie oraz zwiększenie dostępności lokalizatorów poprzez refundację przyniosłoby wiele korzyści. W wielu przypadkach podniosłoby komfort życia chorego i jego rodziny, dałoby szanse na większą samodzielność, a w sytuacji zagubienia – ratowało życie poprzez szybkie odnalezienie takiej osoby.
Zasadność refundacji lokalizatorów dla osób chorujących na ciężkie zaniki pamięci popierają również konsultanci krajowi – w dziedzinie psychiatrii oraz w dziedzinie geriatrii.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować