Lekarka pozbawiona prawa wykonywania zawodu za działalność antyszczepionkową

Nie przyjmowała do wiadomości, że naraża ludzi

Karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu przez rok wymierzył Okręgowy Sąd Lekarski w Białymstoku lekarce, która w Internecie krytykowała szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży.
Pediatra, dr Dorota Sienkiewicz, która od wielu lat współpracuje z ruchami antyszczepionkowymi, była obwiniona o to, że w czasie epidemii koronawirusa zamieściła w Internecie film, w którym przestrzegała młodzież przed przyjmowaniem szczepień przeciwko COVID-19. Umniejszała w nim ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u dzieci i młodzieży, negowała ryzyko transmisji SARS-CoV-2 od dzieci i młodzieży na osoby starsze,  poddała też w wątpliwość możliwość uzyskania pomocy medycznej w razie niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Według sądu dr Sienkiewicz propagowała postawy antyzdrowotne oraz podważała zaufanie do zawodu lekarza. Naruszyła zarówno przepisy ustawy o zawodzie lekarza jak i postanowienia kodeksu etyki lekarskiej. Według sądu – wina lekarki nie budzi wątpliwości.
Sąd stwierdził, że nie może ona powoływać się na wolność słowa, bo zaniechanie szczepień, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, powoduje negatywne konsekwencje społeczne. Ponadto wskazał, że lekarka nie przyjmuje do wiadomości, że działa wbrew standardom medycznym, przez co naraża ludzi na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 oraz ciężki przebieg choroby.
Wyrok jest nieprawomocny. Lekarka może się odwołać do Naczelnego Sądu Lekarskiego.
Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców dr Dorota Sienkiewicz informuje, że sąd nie odniósł się ani do argumentów jej obrońcy ani jej, w tym do publikacji naukowych z "Białej księgi pandemii koronawirusa".
Lekarka do wiosny tego roku pracowała w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Obecnie jest na emeryturze.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować