Minister Wieczorek: Pseudouczelnie medyczne to stracone pieniądze i czas

Decyzje po kontroli PKA najwcześniej za miesiąc

− Trwa analiza formalno-prawna w przypadku uczelni, które jeszcze naboru nie rozpoczęły, ale planują go uruchomić oraz kontrola nowo otwartych kierunków lekarskich. Po wynikach tych kontroli będziemy podejmować decyzje – mówił w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, gość Polskiego Radia Koszalin, był pytany, czy zamierza ostro rozprawić się z kierunkami lekarskimi, które na uczelniach powstały bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), ale za zgodą poprzedniego ministra.
− Lekarzy potrzeba więcej, (…) ale więcej nam potrzeba lekarzy, a nie neolekarzy, którzy będą studiowali online, nie będą prowadzili w laboratoriach żadnych doświadczeń, nie będą mieli możliwości funkcjonowania w szpitalu, nie będą mieli praktyk. Do tego absolutnie nie możemy dopuścić − mówił Dariusz Wieczorek.

Apel do rektorów i studentów
Minister zaznaczył, iż wierzy w odpowiedzialność rektorów uczelni, którzy wykażą się nią, nie prowadząc naboru na kierunkach lekarskich, wiedząc, że nie będą mogli lekarzy kształcić. Zwrócił się także do absolwentów szkół średnich, tegorocznych maturzystów, by nie dali się namówić na pseudouczelnie, bo to są „stracone pieniądze i czas”.
Problem dotyczy ok. 10 uczelni wyższych w Polsce, które uruchomiły kierunki lekarskie w roku akademickim 2023/2024 mimo negatywnej oceny PKA, na co otrzymały zgodę od poprzedniego szefa resortu nauki. Trzy kolejne uczelnie mają przyjąć studentów dopiero za kilka miesięcy.

Kiedy wyniki kontroli PKA
Tydzień temu minister Wieczorek poinformował, że trwa kontrola PKA dotycząca tego, czy te nowo otwarte kierunki spełniają wymogi dotyczące kształcenia studentów na kierunkach lekarskich. − Jeśli ocena nadal będzie negatywna, to będziemy te kierunki zamykać, w związku z czym nie będzie naboru na kolejne lata – powiedział Dariusz Wieczorek.
Kontrola powinna się zakończyć w maju, aby decyzje w tej sprawie zapadły przed rozpoczęciem naboru na rok akademicki 2024/2025.
Szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnił, że studenci kierunków, które otrzymają negatywną ocenę PKA, w przypadku ich zamknięcia otrzymają szansę przeniesienia się na certyfikowane uczelnie medyczne.


id, Źródło: PAP