Nie przejdzie bez echa
Powiększona prawa komora u sportowca – różnicowanie z arytmogenną kardiomiopatią prawej komory
lek. Martyna Kuryła1
dr n. med. Barbara Lichodziejewska1
prof. dr hab. n. med. Olga Trojnarska2
- Serce sportowca (EICR) – przebudowa serca spowodowana aktywnością fizyczną
- Różnicowanie zmian typu EICR w obrębie prawej komory z arytmogenną kardiomiopatią prawokomorową (ARVC)
- Opis przypadku klinicznego
Regularne i długotrwałe ćwiczenia prowadzą do przebudowy serca wywołanej aktywnością fizyczną (EICR – exercise-induced cardiac remodeling), nazywanej powszechniej „sercem sportowca”. EICR oznacza fizjologiczny proces adaptacyjny obejmujący rozszerzenie obu komór i przerost mięśnia lewej komory (LV – left ventricle) ze zmianami morfologicznymi, funkcjonalnymi i elektrycznymi, które są uważane za skutek powtarzalnego obciążenia dużym/ekstremalnym wysiłkiem fizycznym1. Różnicowanie między EICR a wczesnymi stadiami chorób sercowo-naczyniowych potencjalnie związanych z uprawianiem sportu może być problematyczne. Ponadto nakładanie się patologii i adaptacji fizjologicznej sportowców, szczególnie w ekstremalnych formach przerostu mięśnia i powiększenia komór, utrudnia diagnostykę różnicową z kardiomiopatią przerostową, rozstrzeniową czy arytmogenną.
Aby ułatwić rozpoznanie, w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology) dotyczących serca sportowca podano wartości referencyjne pomiarów, które są uważane za fizjologiczne dla EICR. Przeważnie przekraczają one zakresy norm ustalone dla populacji ogólnej2. Jednak większość badań dotyczących EICR przeprowadzono dla młodych sportowców płci męskiej (≤35 lat), brak więc miarodajnego odniesienia do starszych sportowców oraz kobiet.
W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienie sportowego remodelingu serca o fenotypie powiększonej prawej komory (RV – right ventricle) i jego różnicowanie z arytmogenną kardiomiopatią prawej komory (ARVC – arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy). Problem jest złożony ze względu na to, że proponowane zakresy norm dla EICR często trudno porównać z normami dla populacji ogólnej lub zakresami wartości pozwalającymi rozpoznać patologię, ponieważ wskazywane są różne rodzaje badań i pomiary w różnych projekcjach.
Fizjologiczne zmiany w sercu wywołane wysiłkiem fizycznym
Zmiany hemodynamiczne wywołane długotrwałym intensywnym treningiem zazwyczaj obejmują globalne i symetryczne powiększenie komór i przedsionków serca. Mięśniówka może ulegać przebudowie, jednak jej funkcja powinna zostać zachowana. Podczas ćwiczeń zarówno krążenie płucne, jak i systemowe muszą dostosować się do wzrostu objętości wyrzutowej i minutowej serca3, a komory są narażone na zwiększone obciążenie objętościowe i/lub ciśnieniowe oraz naprężenie ścian, co sprzyja przebudowie mięśnia.
Fizjologiczna adaptacja do powtarzających się obciążeń objętościowych może prowadzić do powiększenia zwłaszcza RV, ale nie jest związana ze zwiększonym ciśnieniem skurczowym w RV lub upośledzeniem jej funkcji. Powiększenie RV jest proporcjonalne do obciążenia treningiem, szczególnie w przypadku sportów wytrzymałościowych (np. kajakarstwo, kolarstwo, biegi długodystansowe)2. U sportowców w trakcie wysiłku największa objętość krwi jest skumulowana u podstawy RV (w okolicy zastawki trójdzielnej), stąd charakterystyczne jest poszerzenie drogi napływu RV. Ponadto ok. 37% sportowców elitarnych może wykazywać wzmożone beleczkowanie RV4.
Badania w EICR
Geometria RV jest złożona, toteż w jej obrazowaniu rezonans magnetyczny (CMR – cardiac magnetic resonance) uznaje się za złoty standard, jednak ocena ścieńczenia ścian i nieprawidłowości ich ruchu pozostaje subiektywna. Badaniem mogącym w wielu przypadkach zastąpić CMR jest echokardiografia przezklatkowa (TTE – transthoracic echocardiography), która dzięki swej dostępności należy do podstawowych narzędzi diagnostycznych EICR2. Zaawansowane techniki TTE, takie jak pomiary objętości w obrazowaniu trójwymiarowym (3D) i ocena odkształcenia mięśnia (strain), są obecnie coraz powszechniej stosowane. Udowodniono wysoką wartość diagnostyczną echokardiografii 3D w ocenie wymiarów RV, jej objętości i frakcji wyrzutowej (EF – ejection fraction) oraz bardzo dobrą korelację z pomiarami CMR5,6.
W tabeli 1 przedstawiono normy najważniejszych pomiarów RV w TTE i CMR dla zdrowych sportowców2 w porównaniu z populacją ogólną7,8.
Tabela 1. Aktualne kryteria dotyczące badań obrazowych w diagnostyce serca sportowca (EICR) i arytmogennej kardiomiopatii prawej komory (ARVC) oraz normy dla populacji ogólnej
Na wiele parametrów może wpływać niedawny trening o wysokiej intensywności, dlatego należy upewnić się, że sportowiec powstrzymuje się od ćwiczeń przez co najmniej 6 godzin przed badaniem i że jest dobrze nawodniony9. Wielkość jam serca jest zależna od wzrostu i masy ciała osoby badanej, dlatego w wytycznych ESC dotyczących EICR podkreśla się konieczność indeksacji wszelkich pomiarów do powierzchni ciała (BSA – body surface area)2. W TTE bez użycia technik zaawansowanych należy oceniać liniowe wymiary RV w obrazowaniu dwuwymiarowym (2D), a zindeksowane wartości szerokości proksymalnej drogi odpływu (RVOT prox – right ventricular outflow tract proximal) w projekcji przymostkowej w osi długiej (LAX – long axis) i osi krótkiej (SAX – short axis) są istotne dla rozpoznania powiększenia RV przekraczającego normy przyjęte w EICR2,9. U zdrowych sportowców mimo powiększenia jamy RV jej funkcja pozostaje prawidłowa2. W TTE kurczliwość włókien podłużnych jest oceniana za pomocą pomiaru wychylenia skurczowego pierścienia trójdzielnego (TAPSE – tricuspid annular plane systolic excursion) oraz pomiaru prędkości miokardialnej bocznej części pierścienia zastawki trójdzielnej w skurczu (RV S’), a przyjmowane wartości prawidłowe dla EICR są wyższe niż w populacji ogólnej. Parametrem ocenianym w 2D mówiącym o globalnej funkcji RV jest procentowa skurczowo-rozkurczowa zmiana pola powierzchni (FAC – fractional area change) w projekcji koniuszkowej czterojamowej (4C). Dla sportowców jako prawidłową proponuje się niższą wartość referencyjną2.
Oceniane w CMR indeksowane wartości objętości końcoworozkurczowej (EDV – end-diastolic volume) są uważane za decydujące dla rozpoznania powiększenia RV w przypadku EICR2. Prawidłowa EF dla RV, zmierzona w CMR, powinna wynosić powyżej 45%2. Jednak u ok. 5% zdrowych sportowców wyczynowych przyjmuje ona wartości 40-45% – w tzw. szarej strefie13. Analiza TTE 3D, która może zastąpić CMR5,6, pozwala na obliczenie objętości RV oraz jej EF. U sportowców prawidłowy stosunek RV EDV (right ventricular end-diastolic volume) do LV EDV (left ventricular end-diastolic volume) w CMR powinien wynosić <1,29. W populacji ogólnej za prawidłowy uznaje się stosunek wymiarów RV/LV ≤1, jednak w ocenie inną techniką (TTE 2D, projekcja 4C).
Ocena odkształcenia ściany RV może dostarczyć dodatkowych informacji o funkcji skurczowej. W TTE analizuje się strain podłużny globalny (GLS – global longitudinal strain), z włączeniem przegrody międzykomorowej, oraz strain podłużny wolnej ściany (FWLS – free wall longitudinal strain). Zakresy normy dla RV GLS i RV FWLS są inne ze względu na wpływ przegrody międzykomorowej10. Adaptacja do treningu oznacza lepszą deformację RV. Istnieje dodatnia korelacja między latami uprawiania sportu a obciążeniem RV: „im więcej lat treningu, tym bardziej ujemny strain RV”14. Zdrowi sportowcy nie powinni wykazywać asynchronii skurczu RV. Ocena odkształcenia możliwa jest także w CMR9.
Poszerzenie przedsionków w EICR przebiega symetrycznie i charakterystyczny jest stosunek indeksowanych objętości przedsionka prawego (RA – right atrium) do lewego (LA – left atrium) poniżej 1, tak jak w populacji ogólnej, a indeksowana objętość RA powinna wynosić nie więcej niż 28 ml/m2 15. Górna granica normy indeksowanej objętości LA została ustalona na 35,8 ml/m2 dla sportowców płci męskiej w porównaniu z <34 ml/m2 w populacji ogólnej. Górną granicę normy pola powierzchni RA ustalono na 23 cm2 w porównaniu z 18 cm2 w populacji ogólnej16. Jednak ok. 18% osób z EICR może mieć większe niż przyjęte punkty odcięcia dla rozpoznania patologii2.