Przestańmy kompensować niedobory kadrowe własnym zdrowiem

Warunkiem zawieszenia protestu jest spełnienie czterech postulatów.

Pod hasłem „Zdrowa Praca” rozpoczęła się w poniedziałek wśród lekarzy akcja zachęcająca do wypowiadania klauzul opt-out. Porozumienie Rezydentów przy poparciu Naczelnej Rady Lekarskiej wzywa do ograniczania czasu pracy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo. Lekarze, którzy wezmą w niej udział, powinni wypowiedzieć klauzulę jeszcze w tym miesiącu. Również pracujący w ramach umów cywilnoprawnych powinni ograniczyć świadczenie usług do maksymalnie 48 godzin w tygodniu od października, kiedy rozpocznie się strajk. Jest to forma sprzeciwu wobec aktualnego stanu opieki zdrowotnej w Polsce oraz braku pełnej realizacji porozumienia zawartego pomiędzy rządem a lekarzami w lutym 2018 roku.
– W sierpniu będę jeździć po kraju i namawiać kolegów, odwiedzę osiem województw. Dziś odbędzie się pierwsze spotkanie w Chorzowie – mówi w rozmowie z podyplomie.pl Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. – Chodzi o to, żeby przestać kompensować niedobory kadrowe własnym zdrowiem. Liczę na to, że skala wypowiedzeń będzie podobna do tej, która była podczas ostatniej akcji protestacyjnej w 2018 roku, choć nie da się tego dokładnie oszacować  – mówi Jan Czarnecki. Jak podkreśla, stawka jest wysoka, a jest nią poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
Przewodniczący dodaje też, że warunkiem zakończenia tej akcji jest spełnienie czterech postulatów. Na pierwszym miejscu jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat, następnie likwidacja kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego oraz likwidacja biurokracji w ochronie zdrowia.
Jak uzasadniają rezydenci, od wielu lat odpowiedzialność za skrajnie niewydolny system publicznej ochrony zdrowia spoczywała na barkach przepracowanych lekarzy. Mimo zaniedbań rządzących, utrzymywali oni system, poświęcając swój wolny czas i zdrowie, a czasem nawet życie. W ich ocenie, żeby naprawić ochronę zdrowia, skrócić kolejki i poprawić wyniki leczenia, trzeba zwiększyć finansowanie, poprawić warunki pracy i płacy lekarzy oraz zatrzymać ich odpływ do sektora prywatnego i za granicę.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować