E-recepty nie wyeliminują papieru

Furtka w razie problemów technicznych

Od 8 stycznia 2020 roku recepty powinny być wystawiane tylko w postaci elektronicznej. Jednak resort zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) przewidują wyjątki – sytuacje, w których recepty będą nadal wystawiane na papierze. Są to recepty: pro auctore i pro familiae; transgraniczne; wystawiane w ramach tzw. importu docelowego; dla osoby o nieustalonej tożsamości; wystawiane w ramach tzw. okazjonalnego wykonywania w Polsce zawodu medycznego przez osobę z innego państwa członkowskiego UE oraz wystawiane w czasie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1). Jest jednak jeszcze jeden wyjątek. Twórcy aplikacji przewidują, że w trakcie użytkowania platformy mogą występować problemy techniczne i robią ukłon w kierunku wystawiających recepty oraz pacjentów. W razie awarii systemu e-zdrowie, receptę będzie można nadal wystawić w postaci papierowej – o czym dowiadujemy się z instrukcji „Wystawianie i realizacja e-recept w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1)”, zamieszczonej na stronie CSIOZ.
W przypadku leków refundowanych, do wystawiania recept papierowych będzie się wykorzystywać, tak jak dotychczas, numery recept nadane przez NFZ.
I tak na przykład, w przypadku braku dostępu do systemu P1, pacjent może otrzymać produkt przepisany na e-recepcie, jeżeli udostępni informację o wystawionej e-recepcie w postaci:
- wydruku informacyjnego;
- elektronicznej (dokument dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) albo otrzymany na wskazany na IKP adres e-mail);
- innej uzgodnionej postaci (np. odręczny dokument, e-mail) zawierającej co najmniej 44-cyfrowy klucz dostępu do e-recepty lub 4-cyfrowy kod dostępu oraz nazwę produktu (dopuszczalne w przypadku udzielania świadczenia w miejscu wezwania lub w modelu telemedycznym i braku możliwości przekazania informacji o wystawionej e-recepcie w postaci wydruku).
Pacjent musi też okazać dokument potwierdzający tożsamość oraz złożyć oświadczenie, że nie dokonał realizacji recepty, której dotyczy informacja o wystawionej e-recepcie.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować