Poznaj kruczki e-recepty

Wszystko, czego potrzeba, to smartfon

Mimo licznych szkoleń na temat wystawienia e-recept, wielu lekarzy prowadzących jednoosobową praktykę bez systemu gabinetowego martwi się, że będą mieli z tym kłopot.
Pytanie o to padło podczas spotkania lekarzy z OIL w Łodzi z Justyną Pancerow, kierownikiem Wydziału Wdrożeń Systemu P1 z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Wyjaśniła ona, że w takiej sytuacji można wystawiać recepty z poziomu przeglądarki poprzez smartfony lub tablety. Chodzi o aplikację gabinet.gov.pl, która umożliwia też lekarzom wypisywanie e-recept podczas wizyt domowych.
Obecna na spotkaniu mecenas Agnieszka Andrzejewska przypomniała, że e-recepta może być ważna nawet 365 dni – ma to ułatwić dostęp do leków osobom przewlekle chorym, ale jednorazowo pacjent będzie mógł wykupić zapas leku na 180 dni. Ustawodawca nie precyzuje jednak, kiedy może dokupić kolejną część, na kolejne dni. Mecenas zwróciła uwagę lekarzy na to, że w tym zakresie nie ma jasnych wytycznych. Uczuliła także na niuanse systemu – jeśli lekarz nie zaznaczy inaczej, recepta będzie ważna 30 dni. Podobnie z określeniem odpłatności i programem „Leki 75+”, które również trzeba odpowiednio zaznaczyć w systemie.
Lekarze korzystający z e-recept podjęli z kolei temat powtarzających się problemów technicznych, np. związanych z anulowaniem e-recepty. Jeden z uczestników spotkania zwrócił uwagę, że źle zaznaczył odpłatność na jednej e-recepcie, więc chciał ją anulować (bo nie ma możliwości poprawienia takiej recepty), natomiast pojawił się błąd systemu, gdyż pacjent wykupił już pozostałe leki z pakietu i system – mówiąc kolokwialnie – „zgłupiał”. Inna uczestniczka wspominała, że system zapytał ją, czy chce kontynuować zwolnienie pacjenta, który na żadnym zwolnieniu wcześniej nie był. Widać zatem, że system nie działa perfekcyjnie, a czasu na poprawki jest coraz mniej.
Mecenas Agnieszka Andrzejewska wytłumaczyła też, że choć na jednej e-recepcie można wypisać tylko jeden lek, to można też – na wzór dotychczasowych praktyk wypisania do pięciu leków na jednej recepcie – stworzyć pakiet e-recept, tworzących jedną elektroniczną receptę zbiorczą. Ma to być ułatwienie dla pacjentów, którzy nie mogą wykupić leków w jednej aptece. Po wprowadzeniu pakietu e-recept farmaceuta zrealizuje pojedyncze e-recepty na leki, które są dostępne w jego placówce. Pozostałą część z pakietu pacjent będzie mógł wykupić w innej aptece.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować