Wyroby medyczne – nowe zadanie dla lekarzy

Zmiana zasad wystawiania zleceń

Od 1 stycznia 2020 roku zmienią się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Główną zmianą jest to, że pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia. Obowiązujący obecnie proces obsługi kart i wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne wymaga wizyty pacjenta w placówce macierzystego OW NFZ, a w przypadku błędnie wystawionych zleceń trzeba przyjść jeszcze raz. Rocznie Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza około 3,5 mln takich zleceń.
Od przyszłego roku etap ten będzie znacznie uproszczony. Jak podaje NFZ, pacjent już podczas wizyty u lekarza będzie mógł uzyskać potwierdzenie zlecenia z Funduszu i bezpośrednio udać się do właściwego punktu (sklepu) realizującego zlecenia na wyroby medyczne.
NFZ informuje, że nowe rozwiązanie ma poprawić dostępność do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, szczególnie dla pacjentów z małych miejscowości. Pacjent będzie mógł otrzymać od razu zlecenie gotowe do realizacji. Będzie miał też pewność, że zlecenie jest pozbawione błędów formalnych. Obecnie o ewentualnych błędach pacjent dowiaduje się najczęściej dopiero w trakcie wizyty w NFZ.
System częściowo jest dostępny już w tym roku. Od 4 listopada do 31 grudnia 2019 roku wybrana grupa placówek będzie realizować zlecenia na nowych zasadach. Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje też na korzyści płynące z nowego rozwiązania dla pacjentów i samego siebie. Nie wspomina jednak nic o lekarzach, na których sceduje potwierdzenie zleceń. Wśród wspomnianych korzyści jest m.in. brak potrzeby wizyty pacjenta w siedzibie OW NFZ, możliwość korekty błędnie wystawionego zlecenia w trakcie wizyty u lekarza oraz oszczędność kosztów i czasu – szczególnie odczuwalna dla pacjentów mieszkających z dala od siedziby NFZ.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować