Czego lekarze mogą spodziewać się po drugiej kadencji Andrzeja Dudy?

Nacisk na onkologię, ale nie tylko

Na ostatniej prostej kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda, naraził się środowisku medycznemu najpierw podpisując tarczę antykryzysową 4.0 przewidującą kary więzienia za błędy medyczne, a następnie kontrowersyjnym oświadczeniem, że on sam nie szczepi się na grypę „bo nie”. Czego można spodziewać się po jego kolejnej kadencji? Podsumujmy deklaracje i aktywności Andrzeja Dudy dotyczące ochrony zdrowia.
Jeśli chodzi o pytanie o pierwszą inicjatywę ustawodawczą w nowej kadencji, to odpowiedzi udzielił sam prezydent 8 lipca podczas dyskusji z użytkownikami serwisu wykop.pl w formule Ask Me Anything - "pytaj o co chcesz".  Wyjaśnił, że pierwszy projekt będzie dotyczył „Centrum Zdrowia 75+”. Jak mówił, koncepcja ta zakłada dwa filary: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych, drugi to sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową. Geriatrzy będą mieli w ten sposób pewność, że po skorzystaniu ze specjalistycznej pomocy, osoba starsza będzie miała opiekę blisko domu.
Czego jeszcze można oczekiwać w nowej kadencji? Obecnie w Sejmie procedowany jest złożony w czerwcu prezydencki projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Był on odpowiedzią prezydenta na falę krytyki jaka spadła na niego po podpisaniu ustawy przekazującej 2 mld zł nie na onkologię, czego domagała się opozycja, ale na media publiczne. Prezydent zapowiedział, że fundusz w wysokości 4 mld zł rocznie będzie służył m.in. na profilaktyce, wczesnemu wykrywaniu, diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych i rzadkich, a także unowocześniania infrastruktury np. szpitali. Ma to wpłynąć na podniesienie jakości, dostępności i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. Projektem komisja zdrowia ma się zająć 21 lipca.
Dotychczasowa działalność Dudy w obszarze zdrowia często koncentrowała się na zwalczaniu nowotworów. 8 listopada 2017 r. prezydent podpisał powstałą z jego inicjatywy Ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zakazującą korzystania z solariów osobom, które nie ukończyły 18 lat.
Nacisk na onkologię potwierdza także zaangażowanie działającej przy Prezydencie RP Narodowej Rady Rozwoju, przy wsparciu której w lutym 2019 r. rozpoczął się pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. Sieć wprowadziła nowy model organizacji opieki onkologicznej w pięciu typach nowotworów - piersi, płuca, jelita grubego, jajnika i gruczołu krokowego. Zapewnia skoordynowaną i kompleksową opiekę w ośrodku koordynującym i placówkach z nim współpracującymi.
Do inicjatyw prezydenta RP należy też Narodowa Strategia Onkologiczna przyjęta 4 lutego 2020 r. Przewiduje ona 5 mld zł na walkę z rakiem w najbliższych latach. Głównym celem jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także poprawa wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach oraz jakości życia w trakcie i po ukończonym leczeniu.
Onkologia z pewnością byłaby priorytetem także w drugiej kadencji, gdyby nie wybuch pandemii koronawirusa. Właśnie ten temat oraz dostępu do ewentualnej szczepionki był jednym z głównych omawianych podczas spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu. Można się spodziewać, że działania związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19 wysuną się na pierwszy plan.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować