Niebezpieczny narkotyk „funky” zalewa polski rynek

Alert GIS: wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci

Od kilku miesięcy rośnie liczba pacjentów, którzy wymagają nagłej pomocy po zażyciu nowej niebezpiecznej substancji znanej jako „Funky”. Główny Inspektor Sanitarny w komunikacie namawia lekarzy i rodziców do czujności, a użytkowników ostrzega przed niebezpiecznym dla życia dopalaczem.
Narkotyk, który zalewa polski rynek, to α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykany także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.
Jak informuje GIS, ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS). Został wymieniony w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.
- Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do ww. α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów – ostrzega GIS.
Substancja silnie uzależnia. Po jej zażyciu mogą wystąpić:
•    nadmierne pobudzenie,
•    halucynacje, urojenia, psychozy,
•    bezsenność,
•    brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
•    zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból
w klatce piersiowej,
•   problemy z oddychaniem, duszność,
•    zgon.
Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej. Co istotne, mogą zawierać niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować