Szpitale, które pomagały odbudować zdrowie Polaków po pandemii i przekroczyły ryczałt, otrzymają nagrodę

Minister zdrowia o sytuacji finansowej szpitali

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy z RMF mówił o zmianach w finansowaniu ochrony zdrowia.
Zapytany został m.in. o przejęcie przez NFZ w przyszłym roku finansowania m.in. ratownictwa medycznego, zakupu szczepionek, leków wysokospecjalistycznych oraz zakupu leków dla seniorów i kobiet w ciąży. Według Federacji Pracodawców Polskich, na te dodatkowe zadania NFZ nie ma pieniędzy.
Według Niedzielskiego nie jest to prawdą. Minister zapewnił, że pieniędzy w NFZ wystarczy. - Proszę rzucić okiem na plan finansowy NFZ, gdzie wszystkie zadania, jakie ma do realizacji, są już pokryte finansowaniem – przekonywał szef resortu zdrowia.
Wyjaśnił, że limit wydatków na system opieki zdrowotnej jest określony w ustawie i wynosi docelowo 7 proc. PKB. - To, czy będzie płacił NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia, czy jakiś inny podmiot w resorcie, to naprawdę nie ma większego znaczenia. Chociaż dla mnie znaczenie ma takie, że wolałbym, żeby NFZ - i to robimy tym rozwiązaniem - był głównym dysponentem wydatków na świadczenia. Bo minister zdrowia zajmuje się kształceniem kadr i inwestycjami – tłumaczył Niedzielski.
Wyjaśnił też w jaki sposób zapowiedziane dodatkowe pieniądze trafią do szpitali. Przypomniał o zniesionych limitach na usługi medyczne poza ryczałtem. Jeśli natomiast chodzi o działania szpitali objęte ryczałtem, to szpitale otrzymują za nie stałą kwotę. Jeżeli szpital zwiększy liczbę usług ryczałtowych, to w następnym okresie otrzymuje większą kwotę ryczałtu.
Jednak w tym roku, zwiększone wykorzystanie ryczałtu było związane z odbudową zdrowia publicznego po okresie pandemii. - Będziemy rzeczywiście w tym roku przyjmowali rozwiązanie, które będzie pewną gratyfikacją, nagrodą dla tych, którzy mimo przekroczenia ryczałtu, czyli stałej płatności, pomagają odbudować zdrowie publiczne w Polsce - zapowiedział.
Dodał, że będzie to rozwiązanie na ten rok. - W przyszłym roku będzie zdecydowanie zmniejszony zakres ryczałtu, jeśli chodzi o usługi medyczne - dodał.

id