Okuliści z całego świata połączą siły we wspólnej akcji

Trwa rejestracja gabinetów

Polskie Towarzystwo Okulistyczne wraz Polskim Związkiem Niewidomych wezwały gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry od niedzieli 10 marca do soboty 16 marca, czyli w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry.
Będzie to ósma edycja akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. - Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadaliśmy łącznie ponad 16 tysięcy osób z całej Polski. Aż 30 procent skierowaliśmy do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Wielu z nich, dzięki wczesnej diagnostyce, uratowaliśmy wzrok - mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Jak podkreśla prof. Romanowska-Dixon, nie udałoby się pomóc tak wielu ludziom, gdyby nie zaangażowanie wielu okulistów.

Jak włączyć się do akcji?
Gabinety okulistyczne, które przyłączą do kampanii otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne, w tym plakaty oraz kwestionariusze badania przesiewowego.
Każdy z gabinetów decyduje, w jakich dniach i godzinach będzie przeprowadzał badania.
Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 1 marca. Zgłoszenia może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny. Należy wypełnić wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, a po otrzymaniu elektronicznego potwierdzenia, odesłać go na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.
Zarejestrowane placówki znajdą się na liście gabinetów biorących udział w programie, która ogłoszona zostanie 6 marca. Pacjenci będą umawiać się telefonicznie na wizytę w wybranym gabinecie.

Jaskra – choroba naszych czasów
Jaskra prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale w większości przypadków przez długi czas nie daje żadnych objawów. Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, że w Polsce to 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok.
Jak informuje wiceprezes PTO prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, w ubiegłym roku blisko 60 placówek z całej Polski zaoferowało ponad 1900 wizyt lekarskich dostępnych dla pacjentów. W tym roku organizatorzy chcieliby zachęcić jeszcze więcej gabinetów.
Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO dodaje: -W przypadku tej choroby nie możemy mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce. Dlatego udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą.

Badania na całym świecie
Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku. Organizatorami Światowego Tygodnia Jaskry są znani eksperci w dziedzinie jaskry i kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry, a także pacjenci, którzy podejmują temat jaskry w mediach. Światowy Tydzień Jaskry co roku obchodzony jest w marcu.

id