KARDIOEXPRESS

Choroby układu krążenia a styl życia, czyli o profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Jakich zmian możemy spodziewać się w wytycznych ESC 2021?

  • 05/07/2021
  • 30 min.
  • Microsoftteams image %2835%29
Obejrzyj nagranie
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Jankowski prejbisz balsam
prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz, dr hab. n. med. i n. o zdr. Paweł Balsam

prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
Specjalista w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, od 2020 r. związany z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Koordynator ESC ds. profilaktyki chorób układu krążenia w Polsce. Łączy pracę naukową na UJ i w ICZMP w Łodzi z działalnością w PTK i różnych gremiach doradczych zajmujących się epidemiologią, profilaktyką i leczeniem chorób układu krążenia.

prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hipertensjolog, pracuje w Klinice Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii. Prof. Aleksander Prejbisz uzyskał tytuł Clinical Hypertension Specialist przyznawany przez European Society of Hypertension. Prof. Aleksander Prejbisz jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Ponadto, prof. Aleksander Prejbisz jest autorem lub współautorem publikacji oryginalnych krajowych i zagranicznych, w takich czasopismach jak: Lancet Diabetes and Endocrinology, JACC Cardiovascular Imaging, Cardiovascular Research, Hypertension, Kidney International, Journal of Hypertension, Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Blood Pressure, American Journal of Hypertension, I Hypertension Research. Jest również współautorem i autorem monografii, rozdziałów w monografiach i artykułów poglądowych z zakresu nadciśnienia tętniczego. Bierze czynny udział w wielu konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych.

dr hab. n. med. i n. o zdr. Paweł Balsam
Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, adiunkt I Katedry i Kliniki Kardiologii, WUM, sekretarz Komisji Informatyki i Telemedycyny PTK oraz ekspert w dziedzinie zdrowia mobilnego i telemedycyny. Od października 2017 roku wchodził w skład grupy ekspertów ds. Strategii e-Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Cyfryzacji. Jest recenzentem wytycznych postępowania z pacjentami z migotaniem przedsionków ESC, autorem licznych aplikacji mobilnych wspierających pracę lekarzy. Klinicznie zajmuje się zabiegowym leczeniem zaburzeń rytmu serca (ablacja) oraz pacjentami z niewydolnością serca. Zwycięzca konkursu Supertalent Medycyny 2020 czasopisma Puls Medycyny.

Poruszane tematy

Najważniejszą przyczyną chorób układu krążenia (OZW, niewydolności serca, udaru mózgu) jest styl życia. U osób z objawami tych chorób zarówno styl życia, jak i kontrola czynników ryzyka ma istotny wpływ na rokowanie. W ciągu ostatnich lat szereg polskich, europejskich oraz amerykańskich towarzystw naukowych opublikowało aktualizacje wytycznych dotyczących profilaktyki chorób układu krążenia, w tym kontroli ciśnienia tętniczego. Jakich zmian można spodziewać się w wytycznych ESC, które zostaną opublikowane we wrześniu bieżącego roku w rozmowie z dr hab. n. med. Pawłem Balsamem opowiedzą prof. dr hab. n .med. Piotr Jankowski oraz prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz.

1. Jakie wartości ciśnienia tętniczego uznawane są dziś za docelowe?
2. Czy u każdego pacjenta należy dążyć do osiągnięcia wartości docelowych?
3. Co zaproponować i jak motywować pacjenta przed rozpoczęciem farmakoterapii?
4. Jakie mamy podstawowe grupy leków i połączenia lekowe? Od jakiej substancji/jakich substancji rozpocząć leczenie nadciśnienia tętniczego?
5. Jakich zmian w rekomendacjach możemy się spodziewać w 2021 roku?

ℹ️ Uczestnicy poprzednich spotkań Kardioexpress, którzy zapisali się na wydarzenie na naszej stronie, są również zapisani na wszystkie pozostałe terminy. Nie trzeba dokonywać ponownego zapisu.

- -

Co to jest KARDIOEXPRESS?
Kardioexpress to cykl cotygodniowych webinarów poświęconych tematyce kardiologicznej. Rozmowy z ekspertami przeprowadza dr hab. n. med. Paweł Balsam przedstawiając najnowsze zalecenia i wytyczne postępowania w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Wśród naszych wybitnych gości znajdą się między innymi: Prof. Katarzyna Mizia-Stec, Prof. Piotr Jankowski, Prof. Marcin Grabowski, Prof. Artur Mamcarz.

Nie mogłeś uczestniczyć w spotkaniu?
Nagrania z poprzednich webinarów możesz obejrzeć po zalogowaniu na naszej stronie. Więcej >DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
OBSERWUJ NAS NA