BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Lawina pytań o podwyżki
Za dwa dni wchodzi w życie ustawa podnosząca wynagrodzenia.
Jednym z nich jest, jaką datę należy wpisać w oświadczeniu, aby skorzystać ze wzrostu wynagrodzenia od 1 lipca 2018 roku.
Radca prawny Marek Imiołczyk zaznacza, że lekarze powinni złożyć oświadczenie w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, co nastąpi 24 sierpnia br. W celu uzyskania wyższego wynagrodzenia od 1 lipca należy złożyć u pracodawcy oświadczenie w terminie od 24 sierpnia do 7 września. „Oświadczenia, które zostały złożone przed danym terminem, należy uznać za nieważne” – podkreśla Marek Imiołczyk.
W opinii radcy prawnego oświadczenie można złożyć ze skutkiem od 1 września lub od 1 października 2018 roku – w zależności, czy dane oświadczenie zostanie złożone w sierpniu czy we wrześniu. Bez względu na wskazany termin pracodawca będzie zobowiązany do podwyższenia wynagrodzenia od 1 lipca br.
Ważne jest też, że znaczenia nie ma stopień specjalizacji. Odpowiadając na pytanie, czy lekarze I stopnia specjalizacji również mogą otrzymać podwyżkę, Marek Imiołczyk odpowiada, że tak. Ustawa nie wskazuje na określony stopień specjalizacji, który należałoby uzyskać w celu otrzymania podwyższonego wynagrodzenia. Według przepisów lekarz mający I stopień specjalizacji uzyskał tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, zatem również jest uprawniony do otrzymania podwyższonego wynagrodzenia.