Kryteria naboru powinny uwzględniać wiedzę humanistyczną

Są głosy poparcia dla zmiany obowiązujących kryteriów naboru na studia medyczne. W ocenie ekspertów potrzebna jest debata na temat sposobu usprawnienia tego proces oraz premiowania tych, którzy mają szczególne talenty.

Prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław J. Fedorowski zaproponował rozpoczęcie debaty nad zmianą kryteriów naboru kandydatów na studia medyczne. Podkreślił też, że obecne normy stosowane przez polskie uczelnie biorą pod uwagę wyłącznie wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów tradycyjnie uważanych za kierunkowe, takich jak biologia i chemia. To, w ocenie eksperta, jest stanowczo za mało, by sprawdzić predyspozycje kandydatów do wykonywania w przyszłości zawodu lekarza.
Zgadza się z tym Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który w rozmowie z podyplomie.pl zaznaczył, że oprócz ocen z odpowiednich przedmiotów powinno się sprawdzać zarówno predyspozycje kandydatów, jak i umiejętności z pozoru niezwiązane z medycyną (np. umiejętność gry na pianinie, która sprawdza się w pracy chirurga). Zaznaczył też, że zawód lekarza wymaga olbrzymich pokładów empatii, cierpliwości, skłonności do poświęceń, gotowości do rezygnacji z wielu rzeczy. W procesie naboru na studia te cechy osobowości również powinny być brane pod uwagę.
– W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w jaki sposób usprawnić nabór na studia oraz jak premiować tych, którzy mają szczególne talenty. Pomocne by było także usprawnienie poradnictwa zawodowego na poziomie szkoły średniej – uważa Maciej Hamankiewicz.

INK

Komentarze (5)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

M.D.

16.08.2017 12:40

zadam jeszcze jedno pytanie: czy artystyczna umiejętność gry na grzebieniu [należy do kategorii membranofonów] będzie brana jako kryterium kwalifikacyjne? również wymaga talentu, cierpliwości, skłonności do poświęceń, gotowości do rezygnacji z wielu rzeczy...

0

OBI ONE

16.08.2017 09:21

To powrót do starych czasów i niejasnych kryteriów i zasad oceniania. Ciekawe jak przełożyć osobowość na punkty ?! To postulat powrotu do czasów, kiedy dostawali się znajomi królika lub ci, którzy jeździli na korepetycje. Jeszcze najlepiej wrócić do miejsc rektorskich! Jak ktoś nie ma zdolności manualnych to nie pójdzie na chirurgię tylko na jakąś niezabiegową specjalizację i co brak umiejętności gry na fortepianie/ pianinie ma sprawić zę ma mniej punktów rekrutacyjnych?- pardanoja.

0

M.D.

16.08.2017 12:40

zadam jeszcze jedno pytanie: czy artystyczna umiejętność gry na grzebieniu [należy do kategorii membranofonów] będzie brana jako kryterium kwalifikacyjne? również wymaga talentu, cierpliwości, skłonności do poświęceń, gotowości do rezygnacji z wielu rzeczy...

0

~~pl

16.08.2017 23:30

Testy psychologiczne. Stwórzmy choć szansę na ograniczenie wstępu na uczelnię wyjątkowym prostakom i chamom.

0