POZ: groźba zamknięcia gabinetów powróci?

Lekarze rodzinni na razie nie zamkną praktyk

Do czwartku w nocy przeciągnęły się negocjacje Porozumienia Zielonogórskiego z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną. Obecne kontrakty w podstawowej opiece zdrowotnej wygasają 30 września, a nowe stały pod wielkim znakiem zapytania. - Rozmowy były trudne i burzliwe, ale satysfakcjonujące - mówi podyplomie.pl Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Osiągnęliśmy postęp nie tylko jeśli chodzi o finansowanie pielęgniarek, ale przede wszystkim lekarzy - dodaje.

Lekarze wynegocjowali wzrost dwóch wskaźników korygujących: w grupie pacjentów w wieku 0 do 6 lat oraz 66-75 lat - z 2,3 do 2,7.

- To pomoże lekarzom w sfinansowaniu rosnących kosztów utrzymania praktyk - tłumaczy Marek Twardowski.

Jednak nowe aneksy zostaną podpisane tylko na dwa miesiące, czyli do końca listopada. Dlaczego? - Nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani warunkami NFZ. Domagaliśmy się wzrostu wskaźnika korygującego również w przedziale wiekowym 40-65 z 1,3-1,5. Umówiliśmy się, że dostarczymy prezesowi NFZ przekonujących argumentów, że obecny korektor nie wystarcza. Liczymy, że przy podpisywaniu nowych aneksów będzie już uwzględniony wyższy wskaźnik - relacjonuje Marek Twardowski.

Jak dodaje wiceprezes Porozumienia, rozmowy dotyczyły wielu różnych aspektów funkcjonowania POZ. Lekarze przekonywali, że zmiany związane z wprowadzaniem e-dokumentacji muszą odbywać się stopniowo i fakultatywnie, a nie skokowo od 1 grudnia. - W wielu punktach mieliśmy z prezesem NFZ podobne zdanie - zapewnia Marek Twardowski.

Jak mówi to, czy groźba zamknięcia praktyk lekarzy pierwszego kontaktu powróci, zależeć będzie od wyników rozmów, które będą odbywały się w październiku i w listopadzie. - Od 1 grudnia należy podwyższyć stawkę kapitacyjną, co zresztą zaproponowano nam w piśmie zapraszającym na negocjacje. Będziemy rozmawiać o kwocie. Zobaczymy także, co się będzie działo w sprawie elektronicznych zwolnień, dodatkowych pieniędzy na asystentów medycznych oraz jak będzie układała się współpraca NFZ z POZ - zapowiada wiceprezes Twardowski. 


ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować