Nowe świadczenie finansowane z NFZ: pobyt rodzica

16 maja 2019

Na ile fundusz wycenia usługę?

Szpitale nie będą pobierać żadnych opłat od rodziców hospitalizowanych dzieci. Koszty ich pobytu opłaci NFZ – zdecydowali posłowie. 
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski tłumaczy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, że wprowadzone będą analogiczne zasady jak w przypadku matek karmiących. Fundusz przygotuje nowe świadczenie i będzie za nie płacił – już od 1 lipca.
– Wiemy, że nie wszystkie szpitale przygotowane są na to, by zapewnić rodzicom warunki do pobytu z dzieckiem, ale liczymy, że gdy będzie zwrot kosztów, to więcej placówek będzie się starać zabezpieczyć te świadczenia – mówił w Sejmie minister.
Żadnych kwot jednak nie podał. Dodał natomiast, że na oddziałach dziecięcych nie ma 100-proc. obłożenia łóżek, a czas hospitalizacji się skraca, więc są szanse na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni – przynajmniej w niektórych podmiotach.
Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta czeka już tylko na przyjęcie przez Sejm. Ministerstwo postanowiło uregulować sprawę opłat, bo obecnie obowiązuje wolna amerykanka. Część szpitali nie bierze pieniędzy od rodziców, inne żądają rekompensat za większe zużycie prądu bądź wody, jeszcze inne – za udostępnienie łóżka lub miejsca na rozłożenie karimaty.
Ministerstwo chciało zapisać jednoznacznie, że kosztami dodatkowej opieki nie można obciążać świadczących ją rodziców hospitalizowanych dzieci i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Jednak w czasie konsultacji szpitale zaprotestowały, wskazując, że pozwoli to opiekunom domagać się m.in. darmowych posiłków. Przekonywały, że pobyt rodziców generuje niemałe koszty.
Sprawa trafiła do podkomisji zdrowia, której posłowie rozstrzygnęli, że żadnych opłat jednak nie będzie.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować