Niewydolność serca wymaga specjalnego programu

Od września będzie bliżej do skoordynowanej opieki.


Jak zapowiedziała podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie prof. Jadwiga Nessler z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oczekiwany przez środowisko pilotaż Kompleksowej Opieki Nad Osobami z Niewydolnością Serca zostanie uruchomiony we wrześniu br. Udało się dopracować zasady finansowania poszczególnych procedur medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W pilotażu weźmie udział kilka ośrodków kardiologicznych w kraju, m.in. w Warszawie, Krakowie, Zabrzu i Gdańsku.


KONS to drugi program koordynowanej opieki nad pacjentem kardiologicznym, opracowany przez PTK we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Pierwszy z nich to KOS-Zawał, adresowany do pacjentów po przebytym zawale serca, którzy zakończyli hospitalizację. Obejmuje pacjentów przez 12 miesięcy po przebytym zawale serca, zapewniając im ciągłość procesu diagnostyki, rehabilitacji i leczenia kardiologicznego po opuszczeniu szpitala. Obecnie realizowany jest w ponad 50 ośrodkach w 14 województwach, ale docelowo ma objąć wszystkich pacjentów po zawale. KONS to kolejny krok do poprawy opieki medycznej obejmujący chorych z niewydolnością serca. Według założeń programu, mają się nimi zajmować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, przychodni kardiologicznych oraz oddziałów dziennych szpitali, do których będą trafiać pacjenci niekwalifikujący się jeszcze do hospitalizacji, ale potrzebujący specjalistycznej pomocy. Takie oddziały powstały już w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym.

W Polsce jest co najmniej 700-800 tys. osób z niewydolnością serca, ale ta liczba może być niedoszacowana. Aktualnie choroba ta co roku jest powodem 194 tys. hospitalizacji. 


AG

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować