Sześć procent plus dla lekarza za e-receptę

NFZ wprowadził zachęty finansowe

NFZ wziął się na sposób i postanowił płacić lekarzom ekstra za wystawianie recept w wersji elektronicznej.
Począwszy od września lekarze POZ, którzy wystawią ponad 80 proc. recept w formie elektronicznej, otrzymają wyższą stawkę kapitacyjną za pacjenta o 6 proc. Jeśli recepty stanowić będą 50-80 proc., stawka wzrośnie o 5 proc., 30-50 proc. – o 4 proc., 5-30 proc. – o 3 proc. – podała „Rzeczpospolita”. Zachęty dla lekarzy POZ przewiduje nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ ws. warunków i realizacji umów w podstawowej opiece zdrowotnej.
Jak tłumaczy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, mechanizm pay for performance ma przyspieszyć wdrażanie e-recept w gabinetach POZ. System zachęt będzie obowiązywać aż do czasu, gdy recepty będą jedynie obowiązującym rozwiązaniem, czyli do 2020 roku.
W ocenie Jakuba Kosikowskiego, lekarza POZ z Lublina, to krok w dobrą stronę. – Jeśli lekarz pisał recepty papierowe, to teraz otrzyma atrakcyjną zachętę, by spróbować, jak działa recepta elektroniczna. Przejście na receptę elektroniczną zaoszczędzi mu czas, szczególnie jeśli wszystko będzie przebiegało sprawnie – tłumaczy Jakub Kosikowski.
Jak dodaje, jest też grupa lekarzy, którzy recepty już obecnie wypisują elektronicznie w systemie informatycznym obowiązującym w danej placówce. Wtedy dla lekarza nie będzie różnicy, czy ją wydrukuje jak do tej pory, czy prześle jako e-receptę. Wystarczy tylko odpowiednio skonfigurować szpitalny system informatyczny.
W ocenie Jakuba Kosikowskiego istnieje jednak grupa starszych lekarzy, którzy w dalszym ciągu nie posługują się komputerem i całą dokumentację, w tym recepty, wypisują odręcznie. – Skoro nie przekonali się do komputerów, to pewnie już nic ich nie przekona, nawet zachęty finansowe NFZ – zaznacza.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować