Kalendarz, który wykrywa raka

Oryginalna akcja charytatywna

Dwanaście odważnych lekarek zrzeszonych w Śląskiej Izbie Lekarskiej wsparło swoim wizerunkiem akcję charytatywną, której celem jest promowanie profilaktyki chorób kobiecych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych.
Efekty sesji, artystyczne zdjęcia, znajdą się w unikalnym kalendarzu ŚILne Kobiety. Twarzą kalendarza została dr Ewa Bogacka-Konik, która w ciąży dowiedziała się, że choruje na nowotwór piersi. Urodziła. Dziś jest po mastektomii. Pozując do fotografii, chciała zwrócić uwagę na to, jak ważne i cenne jest badanie USG piersi w czasie ciąży.
– Trzeba koniecznie uświadomić kolegom ginekologom, aby podstawowe badanie USG wykonywali kobietom w ciąży rutynowo, a niestety tak się nie dzieje – komentuje dr Bogacka-Konik. W jej przypadku zmiana nowotworowa w piersi nie była wyczuwalna palpacyjnie.
– Ginekolog w czasie każdej wizyty wykonywał badanie USG u wszystkich ciężarnych, które były przez niego prowadzone. W moim przypadku zauważył zmianę, która wymagała wyjaśnienia. Po wykonaniu biopsji okazało się, że jest ona złośliwa – opisuje dr Bogacka-Konik i dodaje: – Był to nowowtwór hormonozależny, więc ciąża pobudzała jego rozwój. Pytałam moje koleżanki w ciąży, jak to było w ich przypadku. W zdecydowanej większości odpowiadały, że badanie USG w czasie wizyty u prowadzącego ginekologa nie było wykonywane rutynowo, a przecież profilaktyka jest najważniejsza. Trzeba pamiętać, że wykrywając niewielką, niezaawansowaną zmianę nowotworową dajemy sobie dużą szansę na pełne wyleczenie.
Zdjęcia do kalendarza wykonała Karolina Pyrek, make-up Katarzyna Cywicka, a fryzurami zajął się wicemistrz świata fryzjerstwa z 2014 roku Damian Duda.
Kalendarz będzie dostępny od początku grudnia, poprzez fundację Nu-med #OnkologiaNaCeglanej. Projekt uda się zrealizować dzięki partnerowi przedsięwzięcia, firmie InterPolska.

WS

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować